صدها نیروی ویژۀ ارتش افغانستان به گونۀ مخفیانه به بریتانیا رفته‌اند تا واحدهای ضد ترور آموزش‌دیده را تشکیل دهند.

میلیون‌ها پوند برای آموزش نیروهای ارتش هزینه شده است و نیروهای بریتانیا نمی‌خواهند مهارت‌های آنان هدر برود؛ پس از آموزش‌های اس‌ای‌اس آنان برای عملیات‌های مخفیانه در آینده بسیار کارا ارزیابی شده‌اند.

یافته‌های وب‌سایت میرور نشان می‌دهد که حدود صد کماندو در اخیر هفتۀ گذشته برای آموزش عازم بریتانیا شده‌اند.

نیروهای ویژۀ ارتش ملی افعانستان با نیروهای بریتانیا در عملیات‌های مخفیانه در آینده همکاری خواهند کرد و به احتمال بیش‌تر با نیروهای ویژۀ نظارتی بریتانیا نیز همکار خواهند بود.

منابع گفته‌اند که کوماندوها در مأموریت‌های فوق محرمانه در داخل افغانستان با نیروهای بریتانیا جابه‌جا خواهند شد.

باور این است که بعضی‌ها از آموزش‌های دشوار بیرون خواهند شد تا با آژانس‌های اطلاعاتی بریتانیا در برابر شبکه‌های تروریستی کار کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

یک منبع معتبر دیگر می‌گوید:«میلیون‌ها پوند هزینه شده است تا نیروهای افغان به یک معیار بالا برسند. در میان‌مدت و سال‌های آینده آن‌ها برای مأموریت‌های پرخطر به نیروهای بریتانیایی بسیار ارزش‌مند خواهند بود.» منبع افزوده که آنان نه تنها با این سرزمین آشنایی خوب دارند بلکه آن‌ها در برابر تروریسم سال‌ها جنگیده‌اند.

منبع گفته است که نیروهای بریتانیا نمی‌خواهند مهارت‌های‌شان به هدر برود، به ویژه زمانی که القاعده و دیگر گروه‌های تروریستی در افغانستان رشد کنند. منبع می‌افزاید، یکی از موارد مثبت انگیزۀ این نیروها در وضعیتی است که افغانستان با چالش‌های بسیاری روبه‌روست.

منابع می‌گویند که این نیروها احتمال دارد برای مأموریت‌های ضدتروریستی و مخفی اعزام شوند. گفته می‌شود که امروز ۹ هواپیما برای انتقال نیروهای بریتانیایی و افغانستان به بریتانیا آماده‌اند، تاکنون ۶۰۰۰ نیرو به بریتانیا رسیده است.

بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا اعلام کرده که زمان برای مأموریت از افغانستان به بریتانیا تنها ساعت‌ها فرصت است، در حالی که هزاران تن هنوز باقی مانده‌اند. بن والاس روز دوشنبه هشدار داد که اگر آمریکا بیرون شود نیروهای بریتانیایی نیز باقی نخواهد ماند.

او گفت:« فکر نمی‌کنم که احتمالی باشد برای ماندن نیروهای بریتانیا پس از رفتن ایالات متحدۀ آمریکا، اما در صورتی که آمریکا زمان خروج را یک یا دو روز تمدید کند، برای ما نیز زمان برای بیرون‌کردن مردم باقی می‌ماند. به دلیل این‌که ما فقط ساعت‌ها فرصت داریم نه هفته‌ها و باید اطمینان یابیم که از هر لحظه برای خروج مردم استفاده کرده‌ایم.»

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

افزون بر این رهبران طالبان در قطر گفته‌اند که ایالات متحدۀ آمریکا نمی‌تواند در مورد تمدید مهلت خروج نیروهایش تا ۳۱ اگست گفت‌وگو کند. یکی از سخن‌گویان این گروه گفته است که این زمان «خط سرخ» آنان است و در برابر نقض آن واکنش خواهند داشت.

یک منبع به میرور گفته است: «تنها چیزی که میان بمب‌افگن‌های بریتانیا یا پاراس و گروه داعش وجود دارد، طالبان‌اند، اگر این همکاری از میان بریتانیا و گروه تازه حاکم در افغانستان برطرف شود، همه چیز از بین می‌رود.»

جان هاپی، وزیر دفاع بریتانیا نیز به دلیل تهدیدهای امنیتی یک فوریت دیگر را پیشنهاد کرده است.

در عین حال گمان می‌رود که گروه داعش در تلاش جلوگیری از پروازها به بریتانیا است. او گفته است:«در حال حاضر افرادی‌اند که تلاش می‌کنند در پروازهای بریتانیا بیایند در حالی که این افراد در فهرست ما وجود ندارد، پس بررسی‌ها برای شناسایی افرادی که از فرصت استفاده کرده به بریتانیا می‌آیند و برای ما آسیب می‌رسانند بیشتر نیاز است.»

منابع به میرور گفته‌اند که شبکۀ بزرگ نیروهای دریایی بریتانیا نیز در کنار دیگر بخش‌ها برای انتقال و کمک همکاران افغانستان کار می‌کنند.

همچنان شبکه‌های مختلف نیروهای بریتانیایی نیز در حال پیش‌روی‌اند تا افغان‌های گیرافتاده را شناسایی و به نیروهای مستقر در میدان هوایی کابل انتقال دهند.

یک افسر ارشد خدماتی به میرور گفته است که تمام تلاش خود را برای کسانی که در با آن‌ها در ارتباط بوده و از آن‌ها پشتی‌بانی کرده‌اند انجام می‌دهند.

گزارش‌ها امروز در کابل از درگیری میان افراد مسلح ناشناس و نیروهای آمریکایی و آلمانی خبر داده است. گفته می‌شود که افراد مسلح از بیرون فرودگاه به آنان شلیک کرده و از ایجاد خشونت میان طالبان و نیروهای خارجی هراس به وجود آورده است.

یک نیروی آلمانی گفته است که نیروهای آمریکایی و آلمانی در درگیری شامل بوده‌اند.

در حال حاضر هرج‌ومرج باعث اخلال در روند خروج بریتانیایی‌ها شده است. یک شهروند بریتانیایی که در کابل بوده به میرور گفته است که چه‌گونه طالبان با تفنگ AK-47 به او حمله کرده‌اند. زیدالله تره‌خیل دارنده گذرنامه بریتانیا می‌گوید که طالبان با دانستن این‌که او شهروند بریتانیا است به او حمله کرده‌اند.

آقای تره‌خیل که برای دیدار خانواده‌اش به افغانستان آمده بود می‌گوید که با چهل شهروند دیگر بریتانیا در یک هُتل گیر مانده بودند. او می‌گوید که سفارت بریتانیا به او گفته که به هُتلی که از آن‌جا به کمک مقامات می‌تواند بیرون شود، برود اما در مسیر راه با پاسگاه طالبان روبه‌رو شده است. زمانی‌که طالبان پاسپورت او را دیده‌اند با تفنگ به سرش زده‌اند اما تا هنوز قادر بوده تا به هُتل خود را برساند. تره‌خیل می‌گوید که طالبان او را گذاشته‌اند که برود.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

هزاران شهروند افغانستان پس از آن که طالبان کابل را تصرف کردند، روزها به فرودگاه می‌آیند تا با پروازی منتقل شوند. بیست تن تاکنون در ازدحام و هرج‌ومرج در فرودگاه کشته شده‌اند.

نیروهای آمریکایی و بریتانیایی در تلاش‌اند تا راه‌های دیگری را برای نجات از فرودگاه دریابند؛ اما زمان سریع در حال تمام‌شدن است.

و اما در یکی از ولایت‌های شمالی، در پنجشیر نیروهای مقاومت که به فرماندهی احمد مسعود شکل گرفته به طالبان حمله کرده‌اند که تلفاتی نیز در پی داشته است.

احمد مسعود پسر احمدشاه مسعود، ملقب به «شیر پنجشیر» رهبری اتحاد شمالی را بر ضد طالبان بر عهده دارد. احمدشاه مسعود ۲۰ سال قبل از سوی شبکۀ القاعده چند روز پیش از حادثۀ ۱۱ سپتامبر کشته شد.

نیروهای احمد مسعود که شامل سربازان پیشین ارتش نیز می‌شوند، در دفاع از پنجشیر در صد مایلی شمال کابل حدود ۱۰۰ طالب را کشته‌اند.

منبع: دیلی میرور

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: