آنگرت کرامپ کارنباوئر، وزیر دفاع آلمان امروز در مصاحبه‌یی می‌گوید که این کشور خروج نیروهایش از افغانستان را در مطابقت با برنامۀ خروج آمریکا انجام می‌دهد. این موضوع پس از آن گفته می‌شود که براساس گزارش‌ها، جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا امروز برنامۀ خروج کامل نیروهایش از افغانستان را تا ۱۱ سپتامبر اعلام می‌کند.

وزیر دفاع آلمان می‌گوید: «همیشه گفته‌ایم که ما با هم می‌رویم و باهم بیرون می‌شویم. من طرف‌دار خروج منظم هستم و انتظار دارم امروز در این مورد تصمیم بگیریم.» به گفتۀ او، تصمیم نهایی ناتو پس از یک نشست ویژه که به آن نشست چهار جانبه گفته می‌شود، اعلام خواهد شد.

روزنامۀ تایمز پیش از این گزارش داده بود که بریتانیا حدود ۷۵۰ سربازش را هم‌زمان با آمریکا از افغانستان بیرون می‌کند. این روزنامه از قول یک منبع گفته است: «آنان بدون پشتی‌بانی آمریکا با مشکل روبه‌رو می‌شوند؛ زیرا آنان به پایگاه‌ها و زیرساخت‌های آمریکا متکی‌اند.»

آمریکا و طالبان در فبروری سال ۲۰۲۰ موافقت‌نامۀ صلح امضا کردند و در آن دو طرف توافق کردند که اگر طالبان به تهدات‌شان پای‌بند بمانند، تمام نیروهای خارجی در مدت‌زمان ۱۴ ماه از افغانستان بیرون می‌شوند. اما براساس گزارش دویچه وله، طالبان به تعهدات‌شان پای‌بند نمانده و برعکس تهدید کرده‌اند که حمله‌های‌شان را بعد از اول می علیه نیروهای خارجی از سر می‌گیرند.

یک مقام ارشد دولت آمریکا که با خبرنگاران صحبت می‌کرد، می‌گوید: «اگر آنان به سربازانِ در حال خروج آمریکا حمله کنند، با پاسخ کوبنده‌یی روبه‌رو خواهند شد.» او می‌افزاید که رئیس‌جمهور بایدن خروج شتاب‌زده را گزینۀ مناسب ندانسته و معتقد است که خروج شتاب‌زدۀ نیروهای آمریکا، افغانستان را با خطر روبه‌رو می‌کند.

به سربازان آلمانی پیش از اعزام گفته شده بود که مأموریت آنان نه جنگ که حضور کوتاه‌مدت در افغانستان است، اما پس از ۲۰ سال هنوز هم ۱۳۰۰ سرباز آلمانی در افغانستان مستقر اند که مأموریت‌شان آموزش نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان است و خروج ماه سپتامبر به این مأموریت پایان خواهد داد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: