نهادهای اطلاعاتی آمریکا می‌گویند که با خروج سربازان این کشور از افغانستان، امکان تسلط طالبان وجود دارد.

نهادهای اطلاعاتی آمریکا به دولت جو بایدن، رئیس‌جمهور این کشور هشدار داده‌اند که اگر بدون توافق صلح و تقسیم قدرت میان طرف‌های درگیر (دولت افغانستان و طالبان)، نیروهای آمریکایی از افغانستان بیرون شوند،‌ جنگ‌جویان طالبان ممکن است در مدت ۲ تا ۳ سال بر افغانستان غلبه کنند.

با این حال، مقام‌های آمریکایی که نخواسته‌اند هویت‌شان افشا شود، به روزنامۀ نیورک‌ تایمز گفته‌اند در صورت تحقق چنین کاری فرصت دوباره به شبکۀ القاعده برای بازسازی ساختارش داده خواهد شد.

پیش‌‌تر جو بایدن در نخستین نشست خبری خود پس از عهده‌دارشدن کرسی ریاست‌جمهوری آمریکا (پنج‌شنبه، پنجم جمل/فروردین) گفته بود، پای‌بندی به مهلت تعیین‌شده برای خروج سربازان آمریکایی از افغانستان، به دلایل فنی دشوار است. او اما تاکید کرده بود که این کشور زمان بسیاری در افغانستان نخواهد ماند.

بر بنیاد گزارش نیورک تایمز، برخی از مقام‌های آمریکایی که طرف‌دار ادامۀ حضور سربازان آمریکایی در افغانستان‌اند، با استناد به این گزارش امنیتی اصرار دارند که سربازان باید بیش‌تر از مهلت درنظر گرفته‌شده در افغانستان باقی بمانند.

بر بنیاد موافقت‌نامۀ دوحه که در ماه حوت سال ۱۳۹۸ میان آمریکا و طالبان امضا شد، سربازان این کشور باید تا اول ماه می ام‌سال از افغانستان بیرون شوند.

این در حالی‌ست که دو روز پیش آلمان اعلام کرد که پارلمان این کشور مأموریت نظامیانش را در افغانستان برای ۱۰ ماه دیگر تمدید کرده است.

نظامیان آلمانی

پارلمان آلمان به ارتش این کشور اجازه داده که یک‌هزار و ۳۰۰ نظامی‌اش را به عنوان بخشی از مأموریت ناتو تا ۳۱ جنوری سال ۲۰۲۲ در افغانستان حفظ کند. مأموریت کنونی نظامیان آلمان در ۳۱ مارچ ام‌سال در افغانستان پایان می‌یابد. آلمان نخستین عضو ناتو است که مأموریت نظامی خود را در افغانستان تمدید کرده است. دولت آلمان هشدار داده است که بیرون‌شدن زودهنگام نیروهای ناتو از افغانستان می‌تواند گفت‌وگوهای صلح را به خطر بیندازد.

در همین حال، طالبان روز گذشته با نشر اعلامیه‌یی هشدار داده‌اند، اگر تمامی سربازان خارجی مطابق موافقت‌نامۀ دوحه در مهلت تعیین‌شده از افغانستان بیرون نشوند، مسئولیت آن به آمریکا برمی‌گردد. طالبان گفته‌اند، ناگزیر خواهند بود که از دین و کشور خود دفاع کنند، به جهاد و مبارزۀ مسلحانه در برابر نیروهای اشغال‌گر ادامه بدهند و کشور خود را آزاد بسازند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: