جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا روز گذشته (پنج‌شنبه، پنجم حمل/فروردین) در نخستین نشست خبری خود پس از عهده‌دارشدن کرسی ریاست‌جمهوری این کشور می‌گوید که پای‌بندی به مهلت تعیین‌شده برای خروج سربازان آمریکایی از افغانستان، به دلایل فنی دشوار است. این در حالی‌ست که بر بنیاد موافقت‌نامۀ دوحه، تمامی سربازان خارجی باید تا اول ماه می ام‌سال از افغانستان بیرون شوند.

رئیس‌جمهور آمریکا اما تأکید می‌کند که این کشور زمان بسیاری در افغانستان نخواهد ماند. آقای بایدن در پاسخ به این پرسش که آیا سربازان آمریکا سال آینده در افغانستان حضور خواهند داشت یا نه، می‌گوید که تصور این موضوع برایش ممکن نیست. او می‌افزاید که بیرون‌شدن از افغانستان منظم و مصون خواهد بود.

جو بایدن نیز می‌گوید که آمریکا با متحدانش که در افغانستان نیرو دارند، در حال رای‌زنی در این باره‌اند. به گفتۀ او، آنتونی بلینکن، وزیر خارجۀ آمریکا در بروکسل با ناتو و دیگر متحدان این کشور رای‌زنی می‌کند. آقای بایدن با اشاره به سفر لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا به کابل می‌گوید که او با طرف‌های دخیل دیدار و گفت‌وگو کرده است.

از سوی هم، رئیس‌جمهور آمریکا تأکید می‌کند که به‌زودی روندی به مدیریت سازمان ملل متحد آغاز می‌شود تا چه‌گونه‌گی پایان جنگ را در افغانستان بررسی کند. بایدن می‌گوید که بررسی‌ها دربارۀ موافقت‌‌نامۀ دوحه جریان دارد تا مشخص شود که دولت دونالد ترامپ این موافقت‌نامه را با چه شرایطی امضا کرده است.

بر بنیاد این موافقت‌نامه، آمریکا باید در ماه می تمام سربازان و کارمندان غیردیپلماتیک خود را از افغانستان بیرون کند. هم‌اکنون به ‌شمول ۲ هزار و ۵۰۰ نظامی آمریکایی، نزدیک به ۹۶۰۰ نظامی ناتو در افغانستان حضور دارند. این نظامیان به نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان آموزش و مشاوره می‌دهند.

نظامیان آمریکایی در افغانستان

طالبان اما نسبت به نقض این مهلت هشدار داده و گفته‌اند که پس از زمان تعیین‌شده، حضور سربازان آمریکایی اشغال تلقی خواهد شد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: