جان کربی، سخنگوی پنتاگون/وزارت دفاع آمریکا می‌گوید که با تصرف مرکزهای چندین ولسوالی در دو ماه گذشته توسط طالبان، این وزارت در حال بررسی وضعیت امنیتی افغانستان است. به گفتۀ او، گزینۀ فراهم‌سازی کمک به نیروهای امنیتی افغانستان از بیرون این کشور در سطوح مختلف ارتش آمریکا در حال بررسی‌ست و با درنظرداشت وضعیت کنونی افغانستان، روند بیرون‌شدن نیروهای ناتو کُند خواهد شد.

جان کربی می‌گوید: «گزینه‌های بسیاری وجود دارند که ما به‌دنبال چه‎گونه‌گی ادامۀ پشتی‌بانی قراردادی … به‌ویژه نیروهای هوایی افغانستان هستیم. ما هم‌اکنون بسیار فعالانه در تلاش هستیم تا راه خود را طی کنیم. ما در حال بررسی از گزینه‌ها هستیم.»

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

با این حال، شماری از آگاهان نظامی به این باور اند که آمریکا می‌خواهد مدتی به هم‌کاری‌های نظامی با افغانستان ادامه دهد و تلاش دارد حکومتی را که در سال ۲۰۰۱ تهداب‌گذاری کرده است، حفظ کند.

خپلواک زازی، آگاه نظامی می‌گوید، در این‌گونه وضعیت هدف آمریکا این است که سربازانش را در افغانستان حفظ کند.

در همین حال، دواخان مینه‌پال، رئیس مرکز اطلاعات و رسانه‌های حکومت در پیوند به کُندی بیرون‌شدن نیروهای ناتو و کمک به نیروهای امنیتی از بیرون کشور می‌گوید، ناتو هم‌کار استراتژیک افغانستان است و هر زمانی که خشونت‌ها از جانب گروه‌های تروریستی کاهش یابد، بیرون‌شدن نیروهای ناتو به گونۀ کامل انجام خواهد شد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که درگیری‌ها در چند روز گذشته تشدید یافته است و طالبان توانسته‌اند شماری از ولسوالی‌ها را تصرف کنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: