وزارت دفاع آمریکا یا پنتاگون می‌گوید که احتمال دارد برای خروج مصون سربازان خارجی از افغانستان، شمار سربازان آمریکایی در این کشور افزایش یابد.

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا روز گذشته (جمعه، بیست‌وهفتم حمل/فروردین) در یک نشست خبری گفته که ممکن است برای مدت کوتاهی، شمار سربازان این کشور در افغانستان افزایش یابد تا روند خروج به گونۀ مصون، منظم و بر بنیاد دستور جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا تا اوایل سپتامبر انجام شود.

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا جزئیات بیش‌تری در پیوند به این‌که این سربازان چه زمانی وارد افغانستان خواهند شد ارایه نکرده؛ اما افزوده است: «همان‌گونه که از عراق بیرون شدیم، فکر می‌کنیم برای بیرون‌شدن از افغانستان نیز به کمک‌های لوژستیکی مثل کمک‌های انجنیری نیاز داشته باشیم.»

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا می‌گوید که هم‌اکنون این وزارت دربارۀ روابط امنیتی افغانستان و ایالات متحده در سال‌های آینده کار می‌کند.

به گفتۀ جان کربی، هم‌اکنون وزارت دفاع آمریکا دربارۀ روابط امنیتی افغانستان و ایالات متحده در سال‌های آینده کار می‌کند. او گفته است: «ما می‌خواهیم وارد یک رابطۀ دو جانبۀ نظامی شویم، رابطه‌یی که ما با سایر کشورها داریم. این رابطه، شامل حضور نظامی ما نمی‌شود. کار در این راستا جریان دارد. گفته نمی‌توانم که نیروهای امنیتی افغانستان به چه نوع قراردادی نیاز دارند.»

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا تأکید کرده است که این کشور به مبارزه با هراس‌افگنی ادامه خواهد داد تا بار دیگر افغانستان به پناهگاه امن برای هراس‌افگنان مبدل نشود.

این در حالی‌ست که چند روز پیش، جو بایدن اعلام کرد که روند بیرون‌شدن سربازان آمریکایی از افغانستان، در ماه می آغاز و تا یازدهم سپتامبر ام‌سال تکمیل خواهد شد. سازمان پیمان آتلانتیک شمالی یا ناتو نیز گفته است که سربازان کشورهای عضو این سازمان، هم‌زمان با سربازان آمریکایی از افغانستان بیرون خواهند شد. از سویی هم، طالبان آمریکا را به نقض موافقت‌نامۀ دوحه متهم کرده و گفته‌اند که مسئولیت عواقب آن به دوش آمریکا خواهد بود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: