جو بایدن، رییس‌جمهور امریکا، گفته که اسرائیل طرح ‌سه‌‌مرحله‌ای برای پایان‌دادن به درگیری‌ها در غزه و اجرایی‌شدن آتش‌بس جدید را پیشنهاد کرده است.

خبرگزاری رویترز، امروز گزارش داده که بایدن این اظهارات را روز گذشته مطرح کرده و از حماس خواسته است که این طرح را بپذیرد. او افزوده است: «زمان آن فرا رسیده که این جنگ به پایان برسد.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

رییس‌جمهور امریکا، تصریح کرده این طرح که از سوی مقام‌های اسرائیل تأیید و توسط قطر به حماس ارسال شده، مرحله‌ی نخست آن شامل یک آتش‌بس شش‌هفته‌ای است که در آن نیروهای اسرائیلی از تمام مناطق پرجمعیت غزه عقب‌نشینی و حماس برخی از گروگان‌ها را در عوض صدها زندانی فلسطینی رها می‌کند.

در این مرحله، غیرنظامیان فلسطینی می‌توانند به خانه‌های خود بازگردند و کمک‌های انسان‌دوستانه به غزه تا ۶۰۰ کامیون در روز افزایش می‌یابد.

رییس‌جمهور امریکا، در جریان سخن‌رانی‌اش در کاخ سفید گفته که حماس دیگر قادر به انجام حمله‌های مشابه هفتم اکتبر سال گذشته نخواهد بود.

بر اساس گزارش رویترز، حماس پس از دریافت این پیشنهاد در بیانیه‌ای به آن واکنش مثبت نشان داده است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

در سوی دیگر، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، از این پیشنهاد استقبال کرده و گفته است که طرف‌ها باید از  فرصت پیش‌آمده برای رهایی گروگان‌ها، برقراری آتش‌بس و صلح پایدار در خاورمیانه استفاده کنند.

از آغاز درگیری‌ها میان اسرائیل و حماس بیش از هفت ماه می‌گذرد و در این مدت، بیش از ۳۸ هزار تن در غزه کشته و حدود ۸۰ هزار تن دیگر زخمی شده اند.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // // // // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: