جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا در نخستین سخنرانی خود در کنگرۀ این کشور بار دیگر بر پایان‌یافتن جنگ افغانستان تأکید می‌کند و می‌گوید که سربازان آمریکایی باید افغانستان را ترک کنند.

رئیس‌جمهور آمریکا شب گذشته (چهارشنبه، هشتم ثور/اردیبهشت) در کنگرۀ این کشور می‌گوید که این کشور طولانی‌ترین جنگش را در افغانستان سپری کرده و هم‌اکنون نظامیانی از آمریکا در افغانستان حضور دارند که پس از حمله‌های یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ متولد شده‌اند.

آقای بایدن تأکید می‌کند که سربازان آمریکایی اسامه بن‌لادن، رهبر پیشین شبکۀ القاعده را به کیفر رسانده و تهدید تروریستی این گروه در افغانستان را نیز تنزیل داده‌اند. به گفتۀ رئیس‌جمهور آمریکا، اکنون پس از ۲۰ سال قربانی‌دادن در راستای مبارزه با تروریسم، زمان آن رسیده است که نظامیان این کشور به آمریکا برگردند.

جو بایدن در مقابل نانسی پلوسی و کامالا هریس


از سویی هم، آقای بایدن در بخشی از صحبت‌هایش تأکید می‌کند که تهدید تروریسم هم‌اکنون از افغانستان فراتر رفته است. او می‌گوید که آمریکا قابلیت و توانایی خود را برای سرکوب تهدیدات تروریستی آینده به این کشور حفظ می‌کند و مراقب دفع آن خواهد بود.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

جو بایدن در تاریخ ۲۵ حمل برنامۀ بیرون‌شدن نظامیان آمریکایی از افغانستان را اعلام کرد. بر بنیاد این برنامه، تمامی نظامیان آمریکایی در ۱۱ سپتامبر ام‌سال افغانستان را ترک خواهند کرد. خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان در ۲۰ ساله‌گی حمله‌های ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ انجام می‌شود

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو نیز گفته که بیرون‌شدن نیروهای ناتو از افغانستان از اول می آغاز و طی چند ماه پس از آن تکمیل خواهد شد. او تأکید کرده است که ناتو و آمریکا از افغانستان هم‌زمان بیرون می‌شوند. هم‌زمان با این، وزارت دفاع آمریکا اعلام کرده است که برای مصون‌ساختن این روند، ۶۵۰ سرباز تازه‌نفس را به افغانستان اعزام می‌کند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: