آنتونی بلینکن، وزیر خارجۀ آمریکا می‌گوید که آمریکا و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی یا ناتو یک‌جا به افغانستان آمده‌اند و در زمان مناسب باهم از این کشور بیرون می‌شوند.

وزیر خارجۀ آمریکا امروز (سه‌شنبه، سوم حمل/فروردین) پس از نشست وزیران خارجۀ عضو ناتو در یک نشست خبری مشترک با ینس استولتنبرگ، دبیرکل این سازمان ظاهر شد و این گفته‌ها را مطرح کرد.

بلینکن می‌افزاید که آمریکا با متحدان ناتو در تلاش‌اند تا به جنگ افغانستان به‌ گونۀ مسئولانه پایان داده شود. به گفتۀ او، آمریکا در مشوره و هماهنگی کامل با ناتو دربارۀ آیندۀ نیروهای خارجی در افغانستان تصمیم می‌گیرد. وزیر خارجۀ آمریکا نیز می‌گوید، آمریکا و ناتو می‌خواهند اطمینان حاصل کنند که افغانستان دیگر هرگز به پناهگاه امن هراس‌افگنان مبدل نخواهد شد.

آنتونی بلینکن می‌گوید، گفت‌وگو با متحدان آمریکا در دو روز آینده یک برنامۀ وسیع‌تر را شامل خواهد شد که مأموریت کنونی ناتو در افغانستان نیز جزیی از آن است.

بلینکن در پاسخ به پرسشی دربارۀ برنامه‌های آمریکا برای افغانستان می‌گوید: «ما در آمریکا دربارۀ افغانستان بررسی انجام می‌دهیم. من به نوبت خود این‌جا هستم تا شماری از نظریه‌های ابتدایی خود را با متحدان خویش در ناتو شریک کنیم و مهم‌تر از آن این‌که من این‌جا هستم تا از متحدان خود بشنویم، آن‌چه که متحدان ما نیز انجام می‌دهند.»

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو هم در این نشست می‌گوید که آمریکا و ناتو دربارۀ بیرون‌شدن سربازان از افغانستان نیاز به رای‌زنی نزدیک دارند.

دبیرکل ناتو پیش از این هم گفته است که انتظار دارد طالبان هیچ‌گونه عملیات بهاری‌شان را راه‌اندازی و آغاز نکنند؛ بل‌که با تعهد به توافق‌نامۀ صلح، خشونت‌ها را کاهش دهند.

او افزوده است این سازمان انتظار دارد تا طالبان به صورت آشکار ثابت کنند که از گروه‌های تروریستی چون القاعده پشتی‌بانی نمی‌کنند. به گفتۀ او، یکی از مسایلی که آنان به دقت تجزیه و تحلیل خواهند کرد، این است که طالبان تا چه اندازه به تعهدات‌شان در مورد قطع پشتی‌بانی‌شان از گروه‌های تروریستی عمل می‌کنند.

بر بنیاد موافقت‌نامۀ آمریکا با طالبان که در دهم حوت سال ۱۳۹۸ در دوحه، پایتخت قطر امضا شد، اول ماه می به ‌عنوان ضرب‌الاجل خروج نظامیان خارجی از افغانستان تعیین شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: