ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در نشست خبری آن‌لاین در آستانۀ نشست وزیران خارجۀ این سازمان می‌گوید که انتظار دارد طالبان هیچ‌گونه عملیات بهاری‌شان را راه‌اندازی و آغاز نکنند؛ بل‌که با تعهد به توافق‌نامۀ صلح، خشونت‌ها را کاهش دهند.

دبیرکل ناتو می‌افزاید، این سازمان انتظار دارد تا طالبان به صورت آشکار ثابت کنند که از گروه‌های تروریستی چون القاعده پشتی‌بانی نمی‌کنند. به گفتۀ او، یکی از مسایلی که آنان به دقت تجزیه و تحلیل خواهند کرد، این است که طالبان تا چه اندازه به تعهدات‌شان در مورد قطع پشتی‌بانی‌شان از گروه‌های تروریستی عمل می‌کنند.

به گفتۀ استولتنبرگ، در چند سال گذشته آن‌ها بیش از ۱۰۰ هزار سرباز برای عملیات رزمی در افغانستان داشتند، اما اکنون حدود ۱۰ هزار سرباز خارجی به عنوان بخشی از مأموریت ناتو به رهبری آمریکا در افغانستان مستقر اند که سرگرم رای‌زنی، آموزش‌دهی و پشتی‌بانی از نیروهای امنیتی افغانستان در این کشور هستند.

آقای استولتنبرگ می‌افزاید که بیش‌تر این سربازان غیرآمریکایی‌اند و مربوط کشورهای اروپایی عضو ناتو هستند. به گفتۀ او، کاهش سربازان خارجی ثابت می‌کند که نیروهای امنیتی افغانستان به اندازۀ کافی توان مقابله با طالبان را در سال‌های اخیر پیدا کرده‌اند.

دبیرکل ناتو در پاسخ به پرسشی دربارۀ بیرون‌شدن سربازان این سازمان از افغانستان می‌گوید که تمام گزینه‌ها روی میز است و هنوز هیچ تصمیم نهایی گرفته نشده است. او می‌گوید که اکنون تمرکز اصلی‌شان ارایۀ پشتی‌بانی از تلاش‌های مجدد برای پیش‌رفت در روند گفت‌وگوهای صلح است؛ زیرا گفت‌وگوهای صلح تنها راه حل پایدار، برای ختم جنگ در افغانستان است. آقای استولتنبرگ از همۀ طرف‌ها می‌خواهد که با حسن نیت گفت‌وگو کنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: