Asset 1SWN

استقبال ارگ از تصمیم ناتو برای ادامۀ آموزش و تجهیز نیروهای امنیتی

Arg

ارگ ریاست‌جمهوری از تصمیم وزیران دفاع کشورهای عضو ناتو مبنی بر ادامۀ آموزش، مشوره‌دهی و تجهیز نیروهای امنیتی افغانستان استقبال کرده است.

دواخان مینه‌پال، معاون سخنگوی ریاست‌جمهوری امروز (جمعه، ۱حوت/اسفند) در صفحۀ توییترش نگاشته است که حکومت از این فیصلۀ ناتو که به آموزش، مشوره‌دهی و تجهیز نیروهای امنیتی افغانستان ادامه می‌دهد و نیروهایش را شتاب‌زده خارج نمی‌کند، استقبال می‌کند.

او می‌گوید که حکومت افغانستان و ناتو در برابر یک تهدید مشترک مبارزه می‌کنند که به گفتۀ او، این تهدید مشترک به ‌شمول القاعده، تمامی گروه‌هایی‌ست که با طالبان روابط مستحکم دارند.

مینه‌پال می‌افزاید که پس از توافق‌نامۀ دوحه، طالبان باید رابطۀ‌شان با القاعده را قطع می‌کردند، اما نه تنها این رابطه قطع نشده، بل‌که مستحکم‌تر نیز شده است.

شورای عالی مصالحۀ ملی نیز می‌گوید که با درنظرداشت اوضاع کنونی افغانستان و چالش‌های موجود برخاسته از حضور فعال دهشت‌افگنان منطقه‌یی و بین‌المللی، شرایط لازم برای خروج نیروهای خارجی می‌تواند در میز گفت‌وگو میان دو طرف و رسیدن به صلح جامع و پایدار، فراهم شود.

در یک اعلامیۀ این نهاد که امروز نشر شده آمده است که عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی از تصمیم اخیر وزیران دفاع ناتو در حمایت قاطع از روند صلح، گفت‌وگوهای بین‌الافغانی، تأکید بر یافتن راه‌حل سیاسی برای بحران در کشور، پایان  بخشیدن به خشونت‌ها، برگشت به میز مذاکره و ادامۀ پشتی‌بانی از نیروهای امنیتی افغانستان استقبال می‌کند.

در اعلامیه آمده است : «شورای عالی مصالحۀ ملی در حالی‌که راه‌حل مشکل فعلی کشور را مذاکره، گفت‌و‌گو و دست‌یافتن به یک توافق سیاسی جامع و قابل قبول برای همه می‌داند، از روی‌کرد مبتنی بر شرایط و اوضاع سازمان ناتو در مورد حضور قوای این سازمان در افغانستان حمایت می‌کند.»

ینس استولتنبرگ،دبیرکل ناتو روز گذشته در پایان نشست وزیران دفاع کشورهای عضو این سازمان اعلام کرد که هنوز در بارۀ خروج نیروهای ناتو از افغانستان و این‌که چه زمانی از این کشور خارج شوند، تصمیمی نگرفته‌اند.

او تأکید کرد که متحدان ناتو وضعیت در افغانستان را زیر بررسی دارند و هرگونه خشونت طالبان وضعیت در این کشور را برعکس خواهد کرد.

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا نیز به متحدان این کشور اطمینان می‌دهد که ایالات متحده خروج عجولانه و بی‌نظمی از افغانستان نخواهد داشت.

وزارت دفاع آمریکا با نشر اعلامیه‌یی نوشته است که آقای آستین روز گذشته در نشست وزیران دفاع ناتو اعلام کرده که در حال بررسی کامل شرایط توافق‌نامۀ صلح میان آمریکا و طالبان است تا مشخص شود که هر دو طرف به مفاد این توافق‌نامه پابند بوده‌اند یا نه.

هم‌اکنون بیش از ۹ هزار نظامی ناتو در افغانستان حضور دارند که نیروهای امنیتی کشور را آموزش و مشوره‌ می‌دهند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام