Asset 1SWN

سلام وطندار

شمار سربازان آمریکایی در افغانستان به ۲۵۰۰ تن کاهش یافت

images (2)

وزارت دفاع آمریکا اعلام کرده که شمار سربازان این کشور در افغانستان به ۲۵۰۰ تن کاهش یافته است.

وزارت دفاع آمریکا یا پنتاگون امروز (جمعه، بیست‌وششم جدی/دی) در توییتر به نقل از کریستوفر میلر، سرپرست این وزارت گفته است که این شمار سربازان برای مأموریت مبارزه با تروریزم آمریکا و تصمیم این کشور با شریکان ناتو برای پشتی‌بانی از نیروهای امنیتی افغان که برای تأمین صلح در کشورشان کار می‌کنند، سودمند است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا هم در بیانیه‌یی در وب‌سایت کاخ سفید گفته که شمار سربازان این کشور در افغانستان به پایین‌ترین رقم در ۱۹ سال پسین رسیده است. او که تنها پنج روز تا پایان دورۀ ریاست‌جمهوری‌اش باقی مانده، هم‌چنان به تعهد خود به متوقف‌کردن جنگ‌های بی‌پایان آمریکا تأکید کرده است.

وزارت دفاع آمریکا حدود دو ماه پیش اعلام کرده بود که شمار سربازان این کشور در افغانستان تا پانزدهم جنوری ۲۰۲۱ میلادی، از ۴۵۰۰ تن به ۲۵۰۰ تن کاهش خواهد یافت.

سه روز پیش (سه‌شنبه، دوازدهم جنوری/بیست‌و‌سوم جدی) هم خبرگزاری رویترز به نقل از وزارت دفاع آمریکا گزارش داده بود که این کشور تا سه روز دیگر سربازانش در افغانستان را به ۲۵۰۰ تن کاهش می‌دهد.

کاهش سربازان آمریکایی در افغانستان به ۲۵۰۰ تن در حالی صورت می‌گیرد که مجلس نماینده‌گان آمریکا پیش از این قانونی را تصویب کرده بود که براساس آن خروج سربازان بیش‌تر از افغانستان بدون تأیید مجلس غیرقانونی است.

خروج سربازان آمریکایی از افغانستان در توافق‌نامۀ صلح آمریکا و طالبان که به تاریخ دهم حوت سال گذشتۀ خورشیدی در دوحه امضا شد، مطرح شده است.

چندی پیش طالبان به آمریکا هشدار داده بودند که اگر سربازان‌ این کشور از فغانستان بیرون نشوند، حملات علیه آن‌ها را از سر می‌گیرند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام