جرگۀ‌ قومی پشتون‌های پاکستان خواهان ایجاد یک حکومت منتخب از طریق انتخابات سراسری و لویه‌جرگه در افغانستان شده است. این جرگه که در شهر بنو در ایالت خیبر پشتونخواه برای سه روز برگزار شده بود، با پخش یک اعلامیۀ ۲۵ ماده‌یی روز گذشته پایان یافت.

در اعلامیۀ پایانی این جرگه آمده که  گرفتن قدرت در افغانستان از طریق زور، غیرقانونی و خیانت به مردم است و باید یک نظام جمهوری مطابق با معیارهای جهانی در این کشور ایجاد شود.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

جرگۀ‌ قومی پشتون‌های پاکستان هم‌چنان از بحران کنونی افغانستان ابراز نگرانی کرده و از سازمان ملل و کشورهای همسایۀ افغانستان خواسته است که با شهروندان این کشور کمک کنند و با افغان‌های مهاجر رفتار قانونی و انسانی داشته باشند.

در اعلامیه هم‌چنان آمده است که این جرگه تبیه سیم خاردار در امتداد خط دیورند را نمی‌پذیرد و می‌خواهد که تجارت و دادوستد میان باشنده‌گان دو طرف خط آزاد باشد و رفت‌وآمد بدون هیچ اسناد و مدرکی انجام شود.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

حامد کرزی، رئیس‌جمهور پیشین افغانستان با پخش اعلامیه‌یی از درخواست جرگۀ قومی پشتون‌های پاکستان استقبال کرده است. او این جرگه را گام خوب و مؤثر برای حل مشکلات موجود در منطقه و افغانستان خوانده و از فیصلۀ آن پشتی‌بانی کرده است.

کرزی افزوده است که در حال حاضر مشروعیت حکومت در افغانستان از طریق انتخابات و ریفراندوم ممکن نیست و تنها راه‌حل برگزاری لویه‌جرگه است.

برگزاری انتخابات و ایجاد حکومت منتخب از طریق آرای مردم، پیش از این از سوی شماری از مقام‌های پیشین افغانستان و برخی از کشورهای خارجی نیز مطرح شده است، اما امارت اسلامی به این خواسته‌ها پاسخ پثبتی نداده و حکومت کنونی را مشروع و همه‌شمول عنوان کرده‌ است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: