امام‌علی رحمان، رئیس‌جمهوری تاجیکستان که در نشست سران سازمان همکاری‌های شانگهای شرکت کرده است، می‌گوید که کشورش خواهان ایجاد یک دولت فراگیر در افغانستان است و هر نوع نظام دیگری بدون در نظر گرفتن افکار عمومی نتایج غیرقابل پیش‌بینی درپی خواهد داشت.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

 آقای رحمان، در این نشست از جامعۀ بین‌المللی به ویژه سازمان ملل متحد خواست که تا به مردم افغانستان به ویژه ولایت پنجشیر که نزدیک به دو ماه می‌شود در محاصره قرار دارد، کمک‌های فوری ارسال کند.

او در جمع سران این سازمان می‌افزاید که جدایی‌طلبی، افراط‌گرایی، جنایت‌های سازمان‌یافته فراملی برای امنیت در منطقه و کشورهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای از تهدیدهای اصلی به شمار می‌روند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

عمران خان، نخست وزیر پاکستان نیز در این نشست می‌گوید که طالبان باید به وعده‌هایی که داده‌اند عمل کنند و یک ساختار فراگیر تشکیل دهند که نماینده‌گان تمام اقوام در آن حضور داشته باشند.

به گفتۀ او، از احترام به حقوق تمام شهروندان افغانستان و این‌که این کشور بار دیگر به پناه‌گاه امن تروریستان تبدیل نخواهد شد، باید اطمینان حاصل شود.

نخست وزیر پاکستان می‌گوید، اکنون در افغانستان واقعیت جدیدی شکل گرفته، نیروهای خارجی از افغانستان خارج شده و طالبان بر کشور مسلط شده‌اند.

به گفتۀ او، تمام این واقعیت‌ها بدون خونریزی و جنگ داخلی انجام شده است.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

او می‌افزاید، اکنون زمان آن فرارسیده است که از بحران انسانی و اقتصادی در افغانستان جلوگیری شود، به همین دلیل کمک‌های خارجی باید ادامه داشته باشد و اگر این کمک‌ها قطع شود منجر به فروپاشی اقتصادی خواهد شد.

در نشست امسال سازمان همکاری‌های شانگهای سران بیش از ۱۵ کشور جهان شرکت کرده بودند، اما افغانستان در نشست امسال این سازمان غایب بود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: