امام‌علی رحمان، رئیس‌جمهور تاجیکستان به وزیر دفاع این کشور دستور داده است که ۲۰ هزار نیروی ذخیره را به مرز با افغانستان مستقر کند. این تصمیم به‌دنبال تشدید درگیری‌ها در شمال و شمال‌شرق کشور روی‌دست گرفته شده است.

به‌دنبال حمله‌های طالبان در ولایت‌های بدخشان، کندز و بلخ، رسانه‌های تاجیکستانی گزارش دادند که صدها نیروی امنیتی افغانستان به این کشور عقب‌نشینی کرده‌اند.

رئیس‌جمهور تاجیکستان روز گذشته (دوشنبه، چهاردهم سرطان/تیر) نشست امنیت ملی این کشور را برگزار کرد. موضوع تأمین امنیت مناطق مرزی و اقدام‌های لازم برای تقویت حفاظت از مرزهای این کشور با افغانستان، از محور مورد بحث این نشست بوده است.

نظامیان تاجیکستانی

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

رئیس‌جمهور تاجیکستان دستور داده است که برای جلوگیری از تخلفات مرزی از جمله جر‌م‌های فراملی، تروریسم، افراط‌گرایی و قاچاق مواد مخدر توجه ویژه شود.امام‌علی رحمان دو روز پیش با محمداشرف غنی، رئیس‌جمهور نیز در یک تماس تلفنی نسبت به وضعیت افغانستان ابراز نگرانی کرده بود. محمداشرف غنی در این تماس تلفنی دربارۀ عبور شهروندان افغانستان به تاجیکستان گفته بود که به‌زودی دولت به وضعیت آن‌ها رسیده‌گی می‌کند.

این در حالی‌ست که به تازه‌گی حدود ۱۰۰۰ نیروی امنیتی از پنج ولسوالی مرزی بدخشان به تاجیکستان عقب‌نشینی کرده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

یک منبع امنیتی روز گذشته به سلام‌وطندار گفت که تمامی نیروهای مرزی مستقر در ولسوالی‌های مرزی شهرِ بزرگ، یاوان، اشکاشم، بهارک و خواهان بدخشان به تاجیکستان عقب‌نشینی کرده‌اند.

به گفتۀ منبع، تمامی پاسگاه‌های امنیتی وابسته به نیروهای مرزی در این ساحات به تصرف طالبان درآمده است. منبع افزوده است که بیش از ۳۰۰ نیروی مرزی با صدها نیروی خیزش مردمی اکنون به آن‌سوی مرز در خاک تاجیکستان‌ عقب‌نشینی کرده‌اند و از سوی دولت تاجیکستان برای‌شان مواد غذایی و مکان ابتدایی بودباش فراهم شده است.

منبع نیز گفته که قرار است به‌زودی این نیروها به دوشنبه، پایتخت تاجیکستان و از آن‌جا به کابل انتقال یابند.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: