یک منبع معتبر امنیتی که نخواست هویتش فاش شود، به سلام‌وطندار می‌گوید که تمامی نیروهای مرزی مستقر در ولسوالی‌های مرزی شهرِ بزرگ، یاوان، اشکاشم، بهارک و خواهان بدخشان به تاجیکستان عقب‌نشینی کرده‌اند.

به گفتۀ منبع، تمامی پاسگاه‌های امنیتی وابسته به نیروهای مرزی در این ساحات به تصرف طالبان درآمده است. منبع می‌افزاید که بیش از ۳۰۰ نیروی مرزی با صدها نیروی خیزش مردمی اکنون به آن‌سوی مرز در خاک تاجیکستان‌ عقب‌نشینی کرده‌اند و از سوی دولت تاجیکستان برای‌شان مواد غذایی و مکان ابتدایی بودباش فراهم شده است.

منبع نیز می‌گوید که قرار است به‌زودی این نیروها به دوشنبه، پایتخت تاجیکستان و از آن‌جا به کابل انتقال یابند.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

در همین حال، عبدالله ناجی نظری، عضو شورای ولایتی بدخشان نیز می‌گوید که تمامی نیروهای مرزی از ولسوالی‌های هم‌مرز چون بهارک، اشکاشم، شهرِ بزرگ، یاوان و خواهان به تاجیکستان رفته‌اند. آقای نظری می‌افزاید که شماری از نیروهای خیزش‌ مردمی نیز به تاجیکستان رفته‌اند؛ اما از آمار دقیق آن تاکنون معلومات در دست نیست.این عضو شورای ولایتی بدخشان وضعیت امنیتی این ولایت را نگران‌کننده می‌داند و می‌گوید که در دو روز پسین بیش‌تر ولسوالی‌های بدخشان به‌ تصرف طالبان درآمده است و تمامی نیروهای مستقر در مرز تاجیکستان از پاسگاه‌های‌شان عقب‌نشینی کرده و به آن کشور رفته‌اند.

خواستیم دیدگاه مسئولان محلی بدخشان و قول‌اردوی ۲۱۷ پامیر را نیز در این باره داشته باشیم؛ اما با تماس‌های پی‌هم موفق نشدیم.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

از سویی هم، خبرگزاری دولتی تاجکیستان (خاور) امروز به نقل از مرکز رسانه‌های نیروهای مرزبانی کمیتۀ دولتی امنیت ملی تاجیکستان گزارش داده‌ است که در پی حملۀ طالبان بر ولسوالی‌های خواهان، شکی، نسی، مایمی، شغنان و اشکاشم که ۹۱۰ کیلومتر مرز مشترک با این کشور دارد، یک‌هزار و ۳۷ نیروی امنیتی افغانستان به این کشور عقب‌نشینی کرده‌اند.

خبرگزاری خاور تاجیکستان گزارش داده که ولسوالی‌های نام‌برده به‌دست طالبان افتاده، اما منابع محلی می‌گویند که ولسوالی مایمی‌ و دیگر ولسوالی‌های درواز به‌دست طالبان سقوط نکرده است.

این در حالی‌ست که یک هفته پیش نیز در پی تصرف بندر شیرخان در کندز بیش از ۱۰۰ نیروی مرزی به تاجیکستان عقب‌نشینی کرده بودند و دولت تاجیکستان این نیروها را از دوشنبه به کابل انتقال داد.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: