به‌دنبال دست‌‌به‌دست‌شدن ولسوالی‌ها در شماری از ولایت‌ها میان نیروهای امنیتی و طالبان، در شبانه‌روز گذشته ۱۳ ولسوالی در ولایت‌های بدخشان، تخار، پکتیا و کندهار به تصرف طالبان درآمده است. اطلاعات رسیده به سلام‌وطندار نشان می‌دهد که در شبانه‌روز گذشته در اثر شدت حمله‌های جنگ‌جویان طالبان بر مواضع حکومت، ولسوالی‌های کشم، وردوج، تگاب، درایم، تیشکان، راغستان، یفتل پائین، جرم و شهرِ بزرگ در بدخشان، ولسوالی‌های کلفگان و فرخار در تخار، زرمت در پکتیا و ولسوالی شاه‌ولی کوت در کندهار، به‌دست طالبان افتاده است.

منابع محلی در بدخشان می‌گویند، بخشی از نیروهای امنیتی مستقر در شماری از این ولسوالی‌ها به طالبان تسلیم شده؛ در حالی که شمار دیگری از نیروهای امنیتی به شهر فیض‌آباد، مرکز بدخشان و ولسوالی‌های مجاور این ولایت رفته‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

یک منبع امنیتی در بدخشان که نخواست هویتش فاش شود، به سلام‌وطندار می‌گوید که حدود ۱۰۰ نیروی امنیتی در ولسوالی راغستان این ولایت در محاصرۀ طالبان‌اند.

با آن‌که ذبیح‌الله مجاهد، از سخنگویان طالبان دربارۀ محاصرۀ نیروهای امنیتی در بدخشان چیزی نمی‌گوید؛ اما در توییترش تصرف بسیاری از ولسوالی‌های یادشده را تأیید کرده است.

از تخار نیز گزارش می‌رسد که ولسوالی‌های کلفگان و فرخار این ولایت به‌دست طالبان افتاده است. باشنده‌گان این ولایت از بی‌توجهی دولت در تأمین امنیت تخار انتقاد می‌کنند و نگران بدترشدن وضعیت این ولایت‌اند.

ولسوالی فرخار تخار پس از تصرف از سوی طالبان

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

محراب‌الدین سیزر، فعال مدنی در تخار می‌گوید که ۱۳ ولسوالی این ولایت به‌دست طالبان افتاده است و اگر دولت اقدامی نکند، بیم آن می‌رود که تخار به گونۀ کامل به تصرف طالبان درآید.

اما حامد مبارز، سخنگوی والی تخار از پس‌گیری ولسوالی‌ها و بهبود وضعیت امنیتی در این ولایت خبر می‌دهد.

با تماس‌های پی‌هم نتوانستیم دیدگاه سخنگویان نهادهای امنیتی را به‌دست آوریم. گسترش دامنۀ جنگ در حوزه‌های شمال و شمال‌شرق کشور نگرانی باشنده‌گان این ولایت‌ها را نیز به‌دنبال داشته است. تشدید حمله‌های طالبان سبب افزایش آمار بی‌جاشده‌گان نیز شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: