براساس گزارش‌های رسیده به سلام‌وطندار، به‌ تازه‌گی ولسوالی‌های مردیان در جوزجان، بهارک و بنگی در تخار، خواجه‌سبزپوش در فاریاب، میرزکه در پکتیا، اناردره و پشت‌‌کوه در فراه و درۀصوف پائین در سمنگان، به‌ تصرف طالبان درآمده است.

اعضای شورای ولایتی جوزجان می‌گویند که ولسوالی مردیان این ولایت شب گذشته در پی درگیری‌های شدید به‌دست جنگ‌جویان طالبان سقوط کرد. به گفتۀ اعضای شورای ولایتی جوزجان، پشتی‌بانی‌نشدن به موقع نیروهای هوایی سبب سقوط این ولسوالی شده است.

ملاامرالدین دانشجو، معاون شورای ولایتی جوزجان می‌گوید که طالبان شب گذشته با راه‌اندازی حمله‌های گسترده، مرکز و فرماندهی پولیس ولسوالی مردیان را تصرف کرده‌اند. به گفتۀ معاون شورای ولایتی جوزجان، طالبان ۱۴ نیروی امنیتی را اسیر گرفته‌ و از سرنوشت ۲۶ تن دیگر که زخمی یا کشته شده‌اند، خبری در دست نیست.

آقای دانشجو می‌افزاید که پشتی‌بانی‌نشدن به موقع و فرستاده‌نشدن نیروی بیش‌تر برای مهار حمله‌های گستردۀ طالبان، منجر به سقوط این ولسوالی شده است و «اقدام پس از فاجعه و سقوط، دردی را دوا نمی‌کند.»

مسئولان محلی ولسوالی مردیان نیز سقوط این ولسوالی را تأیید می‌کنند و می‌گویند که این ولسوالی در پی عدم هم‌کاری به موقع سقوط کرده است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

در همین حال، شماری از باشنده‌گان جوزجان می‌گویند که وضعیت در ولسوالی‌های این ولایت وخیم شده است و دولت برای مهار حمله‌های طالبان، تلاش به موقع انجام نمی‌دهد.

به گفتۀ باشند‌ه‌گان جوزجان، اگر وضعیت همین‌گونه ادامه یابد، ولسوالی‌های منگجیک، فیض‌آباد و آقچۀ این ولایت هم یکی پی دیگری سقوط خواهند کرد.

قدرت‌الله، بزرگ قوم در جوزجان می‌گوید، ادامۀ وضعیت کنونی و سقوط پی‌‌هم ولسوالی‌ها برای مردم پرسش‌برانگیز است که چند موترسایکل‌سوار، نیروهای امنیتی را با تانک و طیارۀشان عقب می‌زنند. به گفتۀ این بزرگ قوم، ادامۀ این وضعیت فاجعه‌بار است و دولت باید از حرکت‌های دو پهلو دست بردارد.

خواستیم دیدگاه مسئولان امنیتی جوزجان و وزارت دفاع را هم در این باره داشته باشیم؛ اما موفق نشدیم.

طالبان تأیید کرده که مرکز و فرماندهی پولیس ولسوالی مردیان را تصرف کرده‌اند.

ولسوالی بهارک تخار به گونۀ کامل به تصرف طالبان درآمد

یک منبع معتبر در تخار که نخواست هویتش فاش شود، به سلام‌وطندار می‌گوید که شام گذشته ولسوالی بهارک این ولایت به گونۀ کامل به‌دست طالبان سقوط کرده است. به گفتۀ منبع، ۷۵ تن به‌شمول سربازان پولیس و امنیت ملی با تمام جنگ‌افزار‌های‌شان به طالبان تسلیم شده‌اند.

از سویی هم، ذبیح‌الله مجاهد، از سخنگویان طالبان با تأیید سقوط کامل ولسوالی بهارک در توییترش نوشته است که ۸۰ نیروی امنیتی با تمام تجهیزات سبک‌وسنگین نظامی به آنان پیوسته‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

این در حالی‌ست که پیش از این نیروهای امنیتی در ولسوالی بهارک نرسیدن نیروهای کمکی را علت شدت‌گرفتن درگیری عنوان کرده و از سقوط این ولسوالی خبر داده بودند.

گفتنی‌ست به‌دلیل درگیری‌‌های سنگین شمار بسیاری از باشنده‌گان محل به شهر تالقان و ولسوالی‌های تخار بی‌جا شده‌اند.

با این حال، یک منبع از ادارۀ محلی تخار که نخواست هویتش فاش شود، به سلام‌وطندار می‌گوید که جنگ‌جویان طالبان عبدالغفار امانی، آمر امنیت ملی ولسوالی بهارک را پس از این‌که با تمام سربازان این آمریت شام گذشته به طالبان پیوستند، تیرباران کرده‌اند.

اما ذبیح‌الله مجاهد، از سخنگویان طالبان به سلام‌وطندار می‌گوید‌ که آمر امنیت ملی ولسوالی بهارک روز گذشته در جریان درگیری کشته شده است، نه پس از پیوستن به آنان.

بهارک در شمال شهر تالقان، مرکز تخار قرار دارد. طالبان با تصرف این ولسوالی و با قطع‌کردن راه تالقان_ماورای کوکچه، خود را به مرکز تخار نزدیک کرده‌اند.

ولسوالی خواجه‌سبزپوش فاریاب به‌دست طالبان سقوط کرد

یک منبع محلی در فاریاب که نخواست هویتش فاش شود، به سلام‌وطندار می‌گوید که حوالی ساعت یک بامداد امروز تعمیرهای ولسوالی و فرماندهی پولیس خواجه‌سبزپوش این ولایت به‌دست طالبان سقوط کرده است.

به گفتۀ منبع، نیروهای امنیتی با پشتی‌بانی نیروهای هوایی کشور به روستای «کته قشلاق» این ولسوالی عقب‌نشینی کرده‌اند که در این جریان یک تانک هاموی آنان با سرنشینانش با ماین برخورد کرده است. تانک کامل از بین رفته است و آمار دقیق کشته‌شده‌گان تاکنون روشن نیست.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در همین حال، یک منبع امنیتی که نخواست هویتش فاش شود می‌گوید، سربازان ارتش و فرماندهان خیزش مردمی که در روستای «کته قشلاق» ولسوالی خواجه‌سبزپوش جابه‌جا بودند، نیز قرارگاه‌های‌شان را ترک کرده و به شهر میمنه، مرکز فاریاب آمده‌اند.

این درحالی‌ست که فرمانده پولیس ولسوالی خواجه‌سبزپوش عصر روز گذشته با ۱۳ سربازش به طالبان پیوستند.

با سقوط ولسوالی خواجه‌سبزپوش به‌دست طالبان، خط جنگ به کمربند شهر میمنه رسیده و این وضعیت سبب افزایش نگرانی مردم شده است.

نیروهای امنیتی ساختمان ولسوالی میرزکۀ پکتیا را ترک کردند

شماری از اعضای شورای ولایتی پکتیا که نخواستند هویت‌شان فاش شود، به سلام‌وطندار می‌گویند که شب گذشته نیروهای امنیتی بدون کدام درگیری و مقاومت، ساختمان ولسوالی میرزکۀ این ولایت را ترک کرده‌‌اند و این ولسوالی به تصرف طالبان درآمده است.

مسئولان امنیتی پکتیا هنوز در این باره چیزی نگفته‌اند. طالبان نیز ادعا کرده‌ که ولسوالی میرزکه را کامل تصرف کرده‌اند.

این در حالی‌ست که این ولسوالی از چند روز به این‌سو گواه درگیری‌های سنگین بود.

ولسوالی‌های اناردره و پشت‌‌کوه فراه به گونۀ کامل به تصرف طالبان درآمد

منابع محلی فراه می‌گویند که شام گذشته کاروان نیروهای امنیتی از مرکز فراه به ولسوالی اناردره رفته و این ولسوالی را به گونۀ کامل تخلیه کرده است.

شاه‌محمود نعیمی، معاون شورای ولایتی فراه به سلام‌وطندار می‌گوید که این کاروان پس از اناردره به ولسوالی پشت‌کوه (قلعۀ‌کاه) آمده و پس از جمع‌آوری تمام تجهیزات و قرارگاه‌ نیروهای امنیتی، این ولسوالی را نیز به گونۀ کامل تخلیه کرده است.

به گفتۀ او، این دو ولسوالی از یک هفته به این‌سو در محاصرۀ شدید طالبان قرار داشت و به‌خاطر جلوگیری از تلفات نیروهای امنیتی، اکنون کامل تخلیه شده است.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

در همین حال، خیرمحمد نورزی، عضو شورای ولایتی فراه هم می‌گوید که ولسوالی‌های اناردره و پشت‌کوه به گونۀ کامل از سوی نیروهای امنیتی تخلیه شده و اکنون به تصرف طالبان درآمده است. یک منبع معتبر امنیتی در فراه نیز تخلیۀ کامل ولسوالی‌های اناردره و پشت‌کوه را تأیید می‌کند.

با این حال، شماری از باشنده‌گان ولسوالی‌های اناردره و پشت‌کوه می‌گویند که پس از بیرون‌شدن نیروهای امنیتی، طالبان چاشت امروز وارد قرارگاه‌های نیروهای امنیتی شده و در حال گردآوری تجهیزات نظامی‌اند.

طالبان نیز تصرف کامل ولسوالی‌های اناردره و پشت‌کوه را تأیید می‌کنند.

این در حالی‌ست که هفتۀ گذشته نیروهای امنیتی ساختمان ولسوالی اناردره را ترک کردند و به قرارگاه سربازان ارتش در شمال اناردره جا‌به‌جا شدند. چند روز پیش نیز طالبان پس از حمله‌های گسترده و کشتن بیش از ۳۰ نیروی امنیتی توانستند ولسوالی لاش‌وجوین فراه را تصرف کنند.

ولسوالی بنگی تخار بی‌درگیری به تصرف طالبان درآمد

منابع معتبر محلی در تخار که نخواستند هویت‌شان فاش شود، به سلام‌وطندار می‌گویند که ساختمان ولسوالی بنگی بی‌درگیری حوالی ساعت یک امروز به تصرف طالبان درآمده است.

به گفتۀ منابع، وسایط نظامی و تجهیزات جنگی این ولسوالی توسط نیروهای امنیتی به ولسوالی چال و مرکز تخار منتقل شده و نیروهای امنیتی آسیب ندیده‌اند.

سلام‌وطندار را در یوتیوب دنبال کنید

طالبان هنوز در این باره چیزی نگفته‌اند.

این در حالی‌ست که شام گذشته ولسوالی بهارک تخار به‌دست طالبان سقوط کرد و این سومین ولسوالی در تخار است که در دو هفتۀ گذشته از سوی طالبان سقوط داده می‌شود.

ولسوالی درۀ‌صوف پائین سمنگان به ادارۀ طالبان درآمد

منابع امنیتی در مرکز ولسوالی درۀ‌صوف پائین سمنگان می‌گویند که نیروهای امنیتی از این ولسوالی عقب‌نشینی کرده‌اند. به‌ گفتۀ این منابع، شماری از نیروهای امنیتی و بیش از ۲۰ نیروی خیزش مردمی از سوی طالبان اسیر شده‌اند.

طالبان تصرف ولسوالی درۀ‌صوف پائین سمنگان را تأیید کرده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: