روند تصرف ولسوالی‌ها از سوی طالبان ادامه دارد و جنگ‌جویان این گروه در یک ماه پسین ده‌ها ولسوالی را تصرف کرده‌اند. طالبان تنها در چند روز پسین ولسوالی سوزمه‌قلعۀ ولایت سرپل، ولسوالی‌های اشکمش و چاه‌آب تخار، ولسوالی ارغنج‌خواه بدخشان و ولسوالی تولک ولایت غور را سقوط داده‌اند.

جنگ‌جویان طالبان در شبانه‌روز گذشته با حمله‌های‌شان توانسته‌اند بازار ولسوالی علی‌آباد ولایت کندز، بخش‌هایی از ولسوالی‌ لاش‌وجوین فراه، ولسوالی ساغر ولایت غور و نیز ولسوالی ارغنداب ولایت زابل را تصرف کنند.

منابع امنیتی و مردمی در ولسوالی ساغر غور می‌گویند که این ولسوالی چاشت امروز بدون درگیری به‌دست طالبان افتاده است. به گفتۀ منابع، طالبان هم‌اکنون ساختمان ولسوالی ساغر و فرماندهی پولیس این ولسوالی را در کنترل‌شان دارند.

سلام‌وطندار را در یوتیوب دنبال کنید

در همین حال، غلام‌ربانی ربانی، عضو شورای ولایتی کندز می‌گوید، در نتیجۀ حمله‌های طالبان بر بازار ولسوالی علی‌آباد این ولایت، این بازار به‌شمول پاسگاه امنیتی «مأموریت سمت» به‌دست طالبان افتاده است.

به گفتۀ غلام‌ربانی ربانی، نیروهای امنیتی به سمت فرماندهی پولیس و مقر ولسوالی که در پایین بازار علی‌آباد موقعیت دارد، عقب‌نشینی کرده‌اند.

انعام‌الدین رحمانی، سخنگوی فرماندهی پولیس کندز درگیری‌ شدید میان طالبان و نیروهای امنیتی در ولسوالی علی‌آباد را تأیید می‌کند؛ اما سقوط بازار این ولسوالی را رد می‌کند. به گفتۀ او، در یک هفتۀ اخیر نیروهای امنیتی در برابر حمله‌های طالبان از خود مقاومت نشان داده و این گروه با دادن تلفات سنگین با شکست روبه‌رو شده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

از فراه هم خبر می‌رسد که طالبان صبح امروز بر ولسوالی لاش‌وجوین این ولایت حمله کرده‌اند و در نتیجۀ آن بخش‌هایی از این ولسوالی به‌دست جنگ‌جویان این گروه افتاده است.

همایون شهیدزاده، نمایندۀ مردم فراه در مجلس نماینده‌گان به سلام‌وطندار می‌گوید که بیش‌تر بخش‌های ولسوالی لاش‌وجوین به‌دست طالبان افتاده است. آقای شهیدزاده می‌‌افزاید که طالبان شب گذشته به گونۀ گروهی بر ولسوالی لاش‌وجوین حمله‌ کرده‌اند و هم‌اکنون تنها ساختمان ولسوالی در اختیار دولت قرار دارد.

به گفتۀ همایون شهیدزاده، از حدود ۲۰۰ نیروی امنیتی که در ولسوالی لاش‌وجوین بودند، شماری کشته و شماری دیگر آنان به طالبان تسلیم شده‌اند.

در همین حال، فاروق حضرتی، سخنگوی فرماندهی پولیس فراه می‌گوید که طالبان شب گذشته هم‌زمان بر ولسوالی‌های پشت‌رود و لاش‌وجوین این ولایت حمله کرده‌اند.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

او می‌افزاید که حملۀ طالبان بر ولسوالی پشت‌رود عقب زده شده، اما در لاش‌وجوین درگیری جریان دارد و نیروهای هوایی و زمینی به این ولسوالی فرستاده شده‌اند. با این حال، طالبان گفته که ولسوالی لاش‌وجوین را تصرف کرده‌ و شماری از نیروهای امنیتی از سوی افراد آنان کشته و اسیر شده‌اند.

از زابل نیز خبر می‌رسد که نیروهای امنیتی شب گذشته از مقر ولسوالی ارغنداب این ولایت عقب‌نشینی کرده و به مکان دیگری منتقل شده‌اند.

عطاءجان حق‌بیان، رئیس شورای ولایتی زابل می‌گوید که نیروهای امنیتی شب گذشته از مقر ولسوالی ارغنداب این ولایت عقب‌نشینی تاکتیکی کرده‌اند و این ولسوالی به‌ گونۀ کامل به‌دست طالبان افتاده است.

با تماس‌های پی‌هم موفق نشدیم دیدگاه مسئولان وزارت دفاع را در گزارش داشته باشیم.

این در حالی‌ست که پس از آغاز روند بیرون‌شدن سربازان خارجی از افغانستان در اول می، حمله‌های طالبان به شدت افزایش یافته و این گروه در این مدت توانسته است چندین مرکز نظامی و ولسوالی را تصرف کند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: