به‌دنبال سقوط پی‌هم ولسوالی‌ها و بدترشدن وضعیت امنیتی در سراسر کشور، هشت ولسوالی ولایت تخار در شبانه‌روز گذشته به تصرف طالبان درآمده است. منابع محلی و امنیتی در تخار به سلام‌وطندار می‌گویند که ولسوالی‌های چال، هزارسموچ، ینگی‌قلعه، خواجه‌غار، خواجه بهاءالدین، دشت قلعه، درقد و نمک‌آب این ولایت، از ادارۀ دولت بیرون شده و به تصرف طالبان درآمده است.

محمداعظم افضلی، دبیر شورای ولایتی تخار به سلام‌وطندار می‌گوید که در کنار سقوط این ولسوالی‌ها، درگیری شدید در این ولایت جریان دارد. دبیر شورای ولایتی تخار می‌افزاید که درگیری حتی به دروازه‌های شهر تالقان، مرکز این ولایت رسیده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

به گفتۀ محمداعظم افضلی، باشنده‌گان تخار از این وضعیت نگران‌اند. او نیز می‌گوید، هیچ‌‌گونه کمکی که روحیۀ مردم و نیروهای امنیتی را بالا ببرد، از مرکز صورت نگرفته و این وضعیت تأثیر منفی بر روحیۀ مردم گذاشته است.

از سویی هم، ملاظاهر، فرماندۀ پولیس ولسوالی نمک‌آب، صبح امروز در درگیری با طالبان کشته شد. ذبیح‌الله مجاهد، از سخنگویان طالبان گفته که این ولسوالی با مقدار زیادی تجهیزات جنگی به‌دست آنان افتاده است.

با این حال، باشنده‌گان تخار با ابراز نگرانی از سقوط ولسوالی‌های این ولایت می‌گویند، با آن‌‎که چندین ولسوالی کلیدی تخار به‌دست طالبان سقوط کرده، ولسوالی‌های دیگر این ولایت نیز در محاصرۀ کامل طالبان قرار دارد. آنان هشدار می‌دهند که اگر دولت اقدامی نکند، تخار به گونۀ کامل به‌دست طالبان خواهد افتاد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

در همین حال، براساس گزارش‌ها، در شبانه‌روز گذشته ولسوالی‌های درۀ‌صوف بالا در سمنگان، چهاربولک در بلخ، کوهستان در فاریاب، خانقاه، آقچه، منگجیک و فیض‌آباد در جوزجان، خروار در لوگر، دوشی و جلگه در بغلان و دشت ارچی در کندز، بی‌درگیری به‌دست طالبان سقوط کرده است. این گروه ادعا کرده است که در پی تصرف این ولسوالی‌ها، مقدار زیادی مهمات و جنگ‌افزارهای نیروهای امنیتی را نیز به‌دست آورده‌اند.

خواستیم دیدگاه مسئولان وزارت دفاع را دربارۀ سقوط ولسوالی‌ها داشته باشیم؛ اما به تماس‌های ما پاسخ ندادند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: