هم‌زمان با سقوط چندین ولسوالی در چندین ولایت و تشدید حمله‌های طالبان بر مواضع دولت، زنگ خطر سقوط ولایت‌های بزرگ کشور نیز به صدا درآمده است. نماینده‌گان مردم هلمند در مجلس نماینده‌گان، امروز در یک نشست خبری در کابل می‌گویند که این ولایت در محاصرۀ کامل طالبان قرار دارد و اگر دولت هرچه زودتر به وضعیت امنیتی هلمند توجه نکند، این ولایت سقوط می‌کند.

شگوفه نورزی، نمایندۀ مردم هلمند در مجلس نماینده‌گان می‌گوید، با آن‌که ۷۰ ولسوالی عملاً به تصرف طالبان درآمده؛ اما دولت برای پس‌گیری آن هیچ اقدامی نکرده است. به گفتۀ بانو نورزی، تصرف و واگذاری ولسوالی‌ها بدون درگیری به طالبان، پرسش‌برانگیز است و این امر نشان می‌دهد که «پشت پردۀ سقوط ولسوالی‌ها معامله جریان دارد.»

اعضای مجلس نماینده‌گان مسئولان نهادهای امنیتی را متهم اصلی سقوط پی‌هم ولسوالی‌ها می‌دانند و می‌گویند که آنان رئیس‌جمهور را در خلای معلوماتی قرار داده‌اند و گزارش‌ها را به گونۀ درست به رئیس‌جمهور نمی‌رسانند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

غلام‌ولی افغان، دیگر نمایندۀ مردم هلمند در مجلس نماینده‌گان می‌گوید که بدترشدن وضعیت امنیتی و خاموشی دولت قابل پذیرش نیست و ارگ ریاست‌جمهوری باید هرچه زودتر موقف خود در این باره را اعلام کند.

غلام‌ولی افغان می‌افزاید: «حکومت باید موقف خود را روشن کند. به حکومت صدا می‌کنیم اگر هلمند را حفظ می‌کنی که ما هم با حکومت یک‌جا هستیم و اگر معامله یا کدام مورد دیگر است، در این صورت نیز باید موقف خود را اعلام کند.»

شمار دیگری از اعضای مجلس نماینده‌گان می‌گویند، گماشته‌شدن فرماندهان بی‌کفایت و ناکار که توانایی مدیریت جنگ را ندارند، سبب سقوط ولسوالی‌ها شده است.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

معاونان سخنگوی ریاست‌جمهوری حاضر به پاسخ در این باره نشدند، اما در تازه‌ترین اقدام ادارۀ امور ریاست‌جمهوری از گماشته‌شدن بسم‌الله محمدی به‌عنوان سرپرست وزارت دفاع و عبدالستار میرزکوال به‌عنوان سرپرست وزارت داخله خبر داده است.

نگرانی‌ها از سقوط ولسوالی‌ها در حالی مطرح می‌شود که در شبانه‌روز گذشته ۸ ولسوالی از ادارۀ دولت بیرون شده و به تصرف طالبان درآمده است. ولسوالی‌های مردیان در جوزجان، بنگی و بهارک در تخار، خواجه‌سبزپوش در فاریاب، اناردره و پشت‌کوه در فراه، میرزکه در پکتیا و درۀ‌صوف پایان در سمنگان، به تصرف طالبان درآمده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: