مسئولان محلی و اعضای عضو شورای ولایتی کندز می‌گویند که پس از تصرف ولسوالی امام‌صاحب این ولایت توسط طالبان، جنگ‌جویان این گروه بر بندر شیرخان یورش برده و این بندر را صبح امروز پس از یک ساعت درگیری، تصرف کرده‌اند.

امرالدین ولی، عضو شورای ولایتی کندز به سلام‌وطندار می‌گوید که شماری از نیروهای امنیتی و مرزی مستقر در بندر شیرخان، پس از تصرف این بندر توسط طالبان در آن‌سوی مرز (به سمت تاجیکستان) و به‌ مکان‌های امن‌تر عقب‌نشینی کرده و شماری از این نیروها هم به‌دست جنگ‌جویان این گروه اسیر شده‌اند.

به گفتۀ این عضو شورای ولایتی کندز، پس از تصرف بندر شیرخان توسط طالبان، جنگ‌جویان این گروه کنترل تمامی پاسگاه‌های امنیتی در این بندر را به‌دست گرفته‌اند و از اموال تجارتی بازرگانان نیز خبری در دست نیست.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در همین حال، مسعود وحدت، سخنگوی اتاق‌های تجارت کندز به سلام‌وطندار می‌گوید که از یک هفته به‌ این‌سو مسیر بندر شیرخان گواه تهدیدات امنیتی بود و صبح امروز به تصرف طالبان درآمد. به گفتۀ او، حدود ۱۵۰ واسطۀ باربری پُر از اموال تجارتی بازرگانان در گمرک این بندر بودند و از سرنوشت آن خبری نیست.

موترهای پُر از اموال تجارتی بازرگانان در گمرک بندر شیرخان

سخنگوی اتاق‌های تجارت کندز می‌افزاید که اگر وسایط و اموال بازرگانان ازبین برده شود، آسیب بسیار به بازرگانان حوزۀ شمال‌شرق کشور وارد خواهد شد.

با این حال، باشنده‌گان کندز وضعیت امنیتی پیش‌آمده در این ولایت را بسیار نگران‌کننده می‌خوانند و می‌گویند که از سه‌ روز به این‌سو آب و برق تمام بخش‌های شهر کندز قطع شده است و مردم در وضعیت بد به‌سر می‌برند. آنان از دولت مرکزی خواهان دفع حمله‌های طالبان و تأمین امنیت در این ولایت‌اند.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

خواستیم دربارۀ تصرف بندر شیرخان توسط طالبان و عقب‌نشینی نیروهای امنیتی و مرزی مستقر این بندر در آن‌سوی مرز، دیدگاه مسئولان امنیتی کندز را داشته باشیم؛ اما آنان از ارایۀ جزئیات در این باره خودداری کردند.

کندز از چهار روز به این‌سو گواه درگیری‌های شدید میان طالبان و نیروهای امنیتی‌ست. ولسوالی‌های دشت ارچی، قلعۀزال، امام‌صاحب، خان‌آباد، چهاردره، گل‌تپه و علی‌آباد این ولایت در دو روز پسین به تصرف طالبان درآمده است؛ اما پیش از چاشت امروز نیروهای امنیتی ولسوالی علی‌آباد را از طالبان پس گرفتند.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

این در حالی‌ست که هم‌اکنون صدها سرباز قطعۀ ویژه به رهبری محمدعلی یزدانی، رئیس ارکان قول‌اردوی قوت‌های ویژه به شهر کندز رسیده و عملیات پاک‌سازی را آغاز کرده‌اند. بندر شیرخان در کندز، مرکز حوزۀ شمال‌شرق کشور از جمله بندرهای مهم تجارتی‌ست که تاجیکستان را با افغانستان از راه زمینی وصل می‌کند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: