مسئولان محلی در ولایت کندز می‌گویند، بر بنیاد تفاهم‌نامه‌یی که میان افغانستان و اوزبیکستان به امضا رسیده، افغانستان به تعداد ۵ پایه ماشین جدید را به ارزش ۱۲۰ هزار دالر آمریکایی از این کشور خریداری کرده‌ است.

این ماشین‌ها به‌منظور فعال‌سازی دوبارۀ تصدی سپین‌زر کندز، از مسیر تاجیکستان و بندر بازرگانی شیرخان به این ولایت منتقل شد.

حشمت‌الله رحیمی عرض‌بیگی، معاون والی کندز می‌گوید که با نصب این ماشین‌ها، تصدی نام‌برده پس از دو دهه دوباره به فعالیتش آغاز خواهد کرد.

به گفتۀ آقای عرض‌بیگی، با تلاش‌های فراوان و پشتی‌بانی حکومت مرکزی به‌خاطر دوباره فعال‌سازی این تصدی، گام‌های مثبتی در این بخش برداشته‌اند.

ذبیح‌الله زاهد، رئیس تصدی سپین‌زر کندز به سلام‌وطندار می‌گوید که این ماشین‌ها در ۲۴ ساعت، توانایی پروسس ۱۰ تُن روغن را دارد.

به گفتۀ رئیس تصدی سپین‌زر کندز، در دو دهۀ گذشته فعالیت این تصدی بنابر جنگ‌های داخلی متوقف شده بود و آنان با تلاش‌های‌شان بخش‌هایی از این تصدی را با نصب این ماشین‌ها فعال خواهند کرد.

آقای زاهد می‌افزاید، با آغاز فعالیت‌های تصدی تولید روغن پنبه، فرصت‌های کاری را برای صدها تن از باشنده‌گان این ولایت فراهم خواهند کرد.

شماری از باشنده‌گان کندز از این اقدام حکومت استقبال می‌کنند و می‌گویند، طی سال‌های متمادی از اثر جنگ و ناامنی‌ها تمامی تجهیزات و تعمیرهای این شرکت به ویرانه مبدل شده بود و با آغاز دوبارۀ فعالیت این تصدی، روزنۀ اقتصادی در این ولایت به چرخش در خواهد آمد.

آنان از مسئولان محلی در کندز می‌خواهند که زمینۀ کار را به افراد توانا و بی‌کار در این ولایت فراهم کنند.

حکومت افغانستان چند ماه پیش در اقدامی به‌خاطر دوباره فعال‌سازی تصدی سپین‌زر کندز، تفاهم‌نامه‌یی با کشور اوزبیکستان به امضا رساند.

شرکت سپین‌زر کندز در سال‌ ۱۳۱۴ به‌نام شرکت شمالی ایجاد و سپس در سال ۱۳۳۹ به‌نام سپین‌زر مسما شد. تولیدات عمدۀ این شرکت، روغن و صابون بود؛ اما به دلیل جنگ‌های داخلی، تمامی بخش‌های آن غیرفعال و کارمندان آن نیز بی‌کار شدند.

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: