نماینده‌گان ویژۀ کشورهای اروپایی و آمریکا در یک اعلامیۀ مشترک که از سوی وزارت خارجۀ ناروی پخش شده، گفته‌اند که به ایجاد یک نظام سیاسی فراگیر و جامع در افغانستان برای تضمین ثبات و آیندۀ صلح‌آمیز در این کشور، نیاز است.

نماینده‌گان ویژۀ اتحادیۀ اروپا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ناروی، بریتانیا و آمریکا تأکید کرده‌اند که نشست اسلو به هیچ‌ وجه به‌ معنای به رسمیت‌شناختن یا مشروعیت‌بخشیدن حکومت امارت اسلامی نبوده است. به گفتۀ آنان، منبع مشروعیت هر حکومتی در افغانستان شهروندان این کشور خواهند بود.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

در اعلامیه آمده که در نشست اسلو، با تمرکز بر فوریت رسیده‌گی به بحران انسانی در افغانستان، بر اقدامات لازم برای کمک به کاهش رنج مردم در سراسر کشور تأکید شده است.

نماینده‌گان اروپا و آمریکا افزوده‌اند که از امارت اسلامی خواسته‌اند اقدامات بیش‌تری را برای جلوگیری از افزایش نگران‌کنندۀ نقض ‌حقوق بشر، از جمله بازداشت‌های خودسرانه، ناپدیدشدن اجباری، سرکوب رسانه‌ها، قتل‌های فراقانونی، شکنجه و ممنوعیت تحصیل زنان و دختران انجام دهند.

نماینده‌گان اروپا و آمریکا تصریح کرده‌اند که امارت اسلامی باید به نگرانی‌های مطرح‌شده از سوی افغان‌ها توجه کنند. آنان در این نشست با به رسمیت‌شناختن گام‌های برداشته‌شده برای تسهیل دست‌رسی کارمندان زن، از وجود موانع خاص در برابر آنان تاکنون نیز ابراز نگرانی کرده‌اند.

آنان از وعده‌های امارت اسلامی مبنی بر دست‌رسی همه زنان و دختران به آموزش و بازگشایی مکتب‌ها در بهار آینده استقبال و تأکید کرده‌اند که آماده‌گی‌های عملی، بودجه‎‌یی و فنی برای اطمینان از تحقق این امر نیاز است.

در همین حال، نماینده‌گان اروپا و آمریکا افزوده‌اند که کشورهای غربی در تلاش گسترش عملیات‌ امدادی، کمک به جلوگیری از سقوط خدمات اجتماعی و پشتی‌بانی از احیای اقتصاد افغانستان هستند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

نشست اسلو به تاریخ سوم دلو آغاز و برای سه روز ادامه یافت. در این نشست هیأت امارت اسلامی به رهبری سرپرست وزارت خارجه با نماینده‌گان جامعۀ مدنی افغانستان و نماینده‌گان ویژۀ کشورهای غربی در اسلو دیدار کرد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: