دبیرکل ناتو می‌گوید که هنوز تصمیم نهایی دربارۀ خروج نیروهای این سازمان از افغانستان گرفته نشده ‌است.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو که شام امروز (پنج‌شنبه، سی‌ام دلو/بهمن) در پایان نشست دو روزۀ وزیران دفاع این سازمان سخن می‌زد، تأکید می‌کند که متحدان ناتو وضعیت در افغانستان را زیر بررسی دارند و هرگونه خشونت طالبان وضعیت در افغانستان را برعکس خواهد کرد. او از طالبان خواست که خشونت‌ها را کاهش دهند و از راه صلح‌آمیز مسایل را حل کنند.

در نشست وزیران دفاع کشورهای عضو ناتو که دیروز و امروز به صورت آن‌لاین برگزار ‌شد، دربارۀ آیندۀ حضور سربازان کشورهای عضو ناتو در افغانستان و عراق گفت‌وگو شد.

آقای استولتنبرگ می‌گوید که هم‌اکنون حدود ۱۰ ‌هزار سرباز متحدان اروپایی ناتو در افغانستان حضور دارند؛ حضوری که به ‌گفتۀ او، وابسته به شرایط است.

سربازان آمریکایی در افغانستان

اکنون ۹ هزار و ۵۹۲ سرباز ناتو در افغانستان حضور دارند. آمریکا ۲ هزار و ۵۰۰ سرباز، آلمان یک‌هزار و ۳۰۰، ایتالیا ۸۹۵ و بریتانیا ۷۵۰ سرباز بیش‌ترین شمار این نیروها را تشکیل می‌دهند.

آقای استولتنبرگ هم‌چنان می‌افزاید که ناتو با قاطعیت از روند صلح در افغانستان پشتی‌بانی می‌کند و حضور خود را به طور قابل توجهی به عنوان بخشی از این روند تنظیم کرده است.

دبیرکل ناتو پیش از آغاز نشست وزیران دفاع ناتو هم در اظهاراتی تأکید کرده بود که هیچ یک از متحدان نظامی نمی‌خواهند بیش‌تر از زمان لازم در افغانستان بمانند؛ اما افغانستان را پیش از زمان مناسب نیز ترک نخواهند کرد.

این در حالی‌ست که طالبان بر خروج نیروهای خارجی بر بنیاد موافقت‌نامۀ صلح دوحه، در ماه می تأکید دارند. اما دبیرکل ناتو تأکید می‌کند که طالبان خشونت‌ها را کاهش نداده‌ و تعهدات سپرده‌شده در توافق صلح با آمریکا را نیز عملی‌ نکرده‌اند.

پیش‌ از این ادارۀ جو بایدن نیز گفته است که ایالات متحده توافق صلح با طالبان را زیر بررسی دارد؛ توافقی که بر بنیاد آن، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا، سربازان این کشور در افغانستان را تا ۲ هزار و ۵۰۰ تن کاهش داد.

خروج نیروهای خارجی از افغانستان و کاهش خشونت از سوی طالبان از موارد اساسی موافقت‌نامۀ صلح آمریکا با طالبان‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: