ینس استولتنبرگ، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی یا ناتو می‌گوید که این سازمان و متحدانش برای ادامۀ پشتی‌بانی از افغانستان و حفظ زیربناهای مهم در این کشور از جمله میدان‌هوایی بین‌المللی کابل، کار می‌کنند.

دبیرکل ناتو امروز در یک نشست خبری پیش از آغاز رسمی نشست سران کشورهای عضو این سازمان در بروکسل می‌گوید که ناتو با متحدانش از جمله آمریکا و ترکیه روی چه‌گونه‌گی حفاظت از میدان‌هوایی بین‌المللی کابل در گفت‌وگوی مستقیم‌اند.

ینس استولتنبرگ تأکید می‌کند که حفظ میدان‌هوایی بین‌المللی کابل نه‌تنها برای متحدان ناتو؛ بل‌ برای تمام جامعۀ جهانی، حضور دیپلماتیک و در عین حال ادامۀ کمک‌های توسعه‌یی به افغانستان اهمیت دارد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

دبیرکل ناتو می‌افزاید: «ما تقریباً بیست سال آن‌جا بوده‌ایم، قصد بر این نبود که برای همیشه آن‌جا باشیم. ما از خطرات تصمیم پایان حضور نظامی آگاه هستیم؛ اما در عین حال ما برای پشتی‌بانی از افغان‌ها ادامه خواهیم داد.»آقای استولتنبرگ نیز تأکید می‌کند که ناتو مأموریت نظامی‌اش را در افغانستان پایان می‌دهد؛ اما پشتی‌بانی‌های این سازمان از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان ادامه می‌یابد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

او تصریح می‌کند که پشتی‌بانی‌های ناتو از نیروهای امنیتی افغانستان، از طریق حضور غیرنظامی و مشوره‌دهی به نهادهای امنیتی و دفاعی افغانستان انجام می‌شود و در عین حال این سازمان پشتی‌بانی مالی از نیروهای امنیتی افغانستان را نیز ادامه خواهد داد.

پیش از این وزارت خارجۀ آمریکا اعلام کرده بود که حفظ حضور دیپلماتیک در کابل به داشتن میدان‌هوایی امن و فعال بسته‌گی دارد؛ در غیر صورت، سفارت‌خانه‌ها در کابل بسته خواهند شد.

قرار است نشست سران کشورهای عضو ناتو امروز در بروکسل، پایتخت بلژیک برگزار شود. در کنار دیگر موضوع‌ها، مسایل مربوط به افغانستان نیز در این نشست مورد بحث قرار خواهد گرفت.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: