جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا می‌گوید که تعهدهای دیپلماتیک، اقتصادی و انسانی به مردم و نیروهای امنیتی افغانستان پایدار خواهد ماند. رئیس‌جمهور آمریکا این گفته‌ها را دوشنبۀ هفتۀ جاری در شهر بروکسل، پایتخت بلژیک و در نشست سران ناتو بیان کرد.

رئیس‌جمهور آمریکا می‌گوید: «من از این‌که متحدان و هم‌پیمانان ما گفتند که تلاش‌های مبارزه با تروریسم باید ادامه یابد تا افغانستان بار دیگر به پناه‌گاه تروریسم برای حمله بر کشورهای‌مان تبدیل نشود، استقبال می‌کنم. حتی زمانی که مسئولیت مبارزه با شبکه‌های تروریستی در خاورمیانه و افریقا را برعهده گیریم.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو نیز در یک نشست جداگانه پس از نشست سران ناتو گفت که تعهدات و ماندن در کنار افغانستان با آموزش و پشتی‌بانی‌های مالی نیروها و نهادهای امنیتی افغانستان و بودجه برای اطمینان از ادامۀ کارکرد میدان‌هوایی بین‌المللی این کشور، دوباره تأیید شد.

دبیرکل ناتو می‌گوید: «باهم کار می‌کنیم. ناتو و متحدانش روی طرحی کار می‌کنند تا از ادامۀ فعالیت میدان‌هوایی بین‌المللی کابل اطمینان یابد. در حاشیۀ نشست امروز نیز دیدارهایی برگزار شد. مطمیناً ترکیه در راستای این تلاش‌ها نقش کلیدی دارد و حضور غیرنظامی ناتو و در مجموع جامعۀ جهانی در افغانستان اهمیت دارد.»

ینس استولتنبرگ می‌افزاید، تمام متحدان ناتو قول دادند که کمک مالی به نیروهای امنیتی افغانستان را ادامه دهند و برنامه‌های آموزشی را برای نیروهای امنیتی افغانستان به‌ویژه نیروهای ویژۀ عملیاتی این کشور در بیرون از افغانستان فراهم کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

دبیرکل ناتو می‌گوید: «سوم این‌که ما تصمیم گرفتیم به حضور غیرنظامی خود در افغانستان ادامه دهیم تا در زمینۀ مشوره و ظرفیت‌سازی با آنان هم‌کاری داشته باشیم. چهارم، ما در راستای حفظ زیرساخت‌های حیاتی مانند میدان‌هوایی به شدت کار می‌کنیم تا از حضور غیرنظامی ناتو، همین‌گونه در سطح کلان‌تر از حضور دیپلماتیک جامعۀ جهانی و همین‌طور کمک‌های توسعه‌یی اطمینان حاصل کنیم. بنابر این، این چهار مسیر مهمی‌‌اند که ما از آن طریق به کمک‌های خود به افغانستان ادامه خواهیم داد.»

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: