طالبان به هر کشوری که بخواهد پس از بیرون‌شدن سربازان خارجی، سربازانش را به‌منظور تأمین امنیت میدان‌هوایی کابل حفظ کند، هشدار داده است. این گروه امروز (شنبه، بیست‌ودوم جوزا/خرداد) با پخش اعلامیه‌یی گفته است که حضور سربازان هیچ کشوری «قابل پذیرش نیست.»

در اعلامیۀ طالبان آمده است: «هر انچ از خاک افغانستان، میدان‌های هوایی‌اش و تأمین امنیت سفارت‌خانه‌های خارجی مسئولیت افغان‌هاست. در نتیجه هیچ‌کس نباید به حفظ حضور نظامی یا امنیتی در کشور ما امیدوار باشد و به همین‌ منظور نباید اقداماتی انجام شود که سبب تیره‌گی روابط میان مردم و کشورها شود.»

طالبان هشدار داده‌اند که هر کسی بخواهد حضور سربازان خارجی در افغانستان را تمدید کند، به‌عنوان «اشغال‌گر» قلم‌داد می‌شود.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

براساس گزارش رادیو تلویزیون ترکیه، مقام‌های ترکیه در اوایل ماه جاری میلادی گفته بودند که انقره در نشست ماه می ناتو، پیشنهاد تأمین امنیت میدان‌هوایی کابل را پس از بیرون‌شدن سربازان آمریکایی و متحدانش در ۱۱ سپتامبر، به این سازمان پیشنهاد کرد.

حلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه روز دوشنبۀ هفتۀ گذشته گفت که پیشنهاد انقره مشروط به پشتی‌بانی مالی و سیاسی متحدانش است. این مقام ترکیه گفت پس از این‌که آمریکا تصمیم به بیرون‌شدن از افغانستان گرفت، ترکیه برای اطمینان از تأمین امنیت میدان‌هوایی کابل چنین پیشنهادی را ارایه کرد و در این چارچوب گفت‌وگوها با ناتو و آمریکا جریان دارد.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: