رهبران گروه طالبان به آمریکا دربارۀ نقض تعهدات مبنی به خروج سربازان آمریکایی از افغانستان در شش ماه آینده هشدار داده‌اند.

رهبران طالبان در گفت‌وگو با رسانه‌ها گفته‌اند، در صورتی‌ که آمریکا به تعهد خود عمل نکند، آنان با از سرگیری حمله‌های نظامی به سربازان خارجی، مقابله به مثل خواهند کرد.

جو بایدن، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا در کارزارهای انتخاباتی خود گفته بود که یک گروه کوچک از سربازان آمریکایی در افغانستان باقی خواهند ماند.

آمریکا و طالبان در زمستان سال گذشته پس از ۱۸ ماه گفت‌وگوهای نفس‌گیر موافقت‌نامۀ صلح را در دوحه، پایتخت قطر امضا کردند.

موافقت‌نامۀ آمریکا_طالبان بر چهار محور متمرکز بود. جلو‌گیری از استفاده از خاک افغانستان توسط هیچ گروه یا فردی علیه امنیت آمریکا و متحدانش، اعلام یک برنامۀ زمانی برای خروج تمام سربازان خارجی از افغانستان، آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی و توافق بر سر آتش‌بس جامع و دائمی.

آمریکا با خروج بخشی از سربازانش از افغانستان در مدت ۱۳۵ روز بعد از امضای موافقت‌نامه میان آمریکا و طالبان به تعهدات خود عمل کرده؛ اما خشونت‌ها در این کشور که عامل بخشی از آن طالبان هستند، هم‌چنان در سطح بالا باقی مانده است.

دولت افغانستان حدود ۵ هزار عضو گروه طالبان و طالبان نیز یک‌هزار نیروی امنیتی دولت را رها کردند. گفت‌وگوهای بین‌الافغانی به تاریخ ۲۲ سنبلۀ سال روان آغاز شد و دو طرف در نزدیک به سه ماه تنها موفق به نهایی‌کردن کارشیوۀ گفت‌وگوها شدند.

چند روز پیش سخنگویان هیأت‌های گفت‌وگوکنندۀ دولت افغانستان و طالبان در اعلامیۀ مشترک در مورد تبادل آجندا و تاریخ دور بعدی گفت‌وگوها در سال ۲۰۲۱ توافق کردند.

 

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: