ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو می‌گوید که عقب‌نشینی مأموریت پشتی‌بانی قاطع از افغانستان در حال اجراست؛ اما پایان مأموریت ناتو در افغانستان به‌معنای پایان روابط با این کشور نیست.

آقای استولتنبرگ این گفته‌ها را روز گذشته (پنج‌شنبه، شانزدهم ثور/اردیبهشت در نشست وزیران دفاع اتحادیۀ اروپا مطرح کرده است. دبیر کل ناتو تأکید کرده است که متحدان ناتو در حال بررسی این مسأله‌‌اند که چه‌گونه می‌توانند به پشتی‌بانی مالی و آموزشی نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان ادامه دهند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

استولتنبرگ تأکید کرده که مأموریت پشتی‌بانی قاطع در افغانستان پایان یافته؛ اما هرگز به‌معنای پایان هم‌کاری ناتو با افغانستان نیست؛ بل فصل جدیدی از هم‌کاری‌ها را گشوده است. دبیرکل ناتو نیز گفته که این سازمان از روند صلح پشتی‌بانی می‌کند.به ‌گفتۀ او، راه‌ حل صلح‌آمیز از طریق گفت‌وگو برای جنگ افغانستان، بهترین راه برای حفظ دستاوردهای سال‌های گذشته در این کشور است. از جانبی هم، ینس استولتنبرگ گفته است به طالبان به گونۀ واضح پیام داده‌اند که هرگونه حمله بر سربازان ناتو در هنگام بیرون‌شدن از افغانستان، با پاسخ قاطعانه روبه‌رو خواهد شد.

این در حالی‌ست که روند بیرون‌شدن سربازان ناتو و آمریکایی از اول ماه جاری میلادی آغاز شده است. تاکنون دو پایگاه سربازان خارجی در جنوب و شمال کشور به نیروهای امنیتی سپرده شده است.

بر بنیاد زمان‎‌‌بندی آمریکا و ناتو، قرار است روند بیرون‌شدن سربازان خارجی از افغانستان در ۱۱ سپتامبر تکمیل شود. طالبان اما آمریکا را به‌دلیل تأخیر در بیرون‌شدن سربازان خارجی، به سرپیچی از موافقت‌‌نامۀ دوحه متهم کرده و گفته‌اند که این سرپیچی اصولا راه هرگونه اقدام مناسب را برای جنگ‌جویان این گروه در برابر سربازان خارجی باز کرده است.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // //

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: