Asset 1SWN

بایدن، خروج کامل نیروهای آمریکایی از افغانستان را اعلام کرد

Buden 5

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا چهارشنبه شب، بیست‌وپنجم حمل/فروردین، در بارۀ افغانستان سخنرانی کرد و گفت، ده سال می‌شود که اسامه بن لادن، رهبر القاعده کشته شده است و اکنون زمان آن رسیده که طولانی‌ترین جنگ آمریکا پایان یابد و سربازان آمریکایی به کشورشان بر گردند.

او گفت که روند خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان تا ۱۱ سپتمبر، هم‌زمان با بیستمین سالگرد حملات القاعده به برج‌های نیویورک، پایان می‌یابد.

آقای بایدن گفت: «ما نمی‌توانیم چرخۀ توسعه و یا گسترش حضور نظامی‌مان در افغانستان را دامه دهیم تا شرایط مناسب برای خروج آماده شود.»

او تأیید کرد که پس از خروج کامل نیروهای کشورش از افغانستان، آمریکا به پشتی‌بانی خود از این کشور ادامه خواهد داد، اما این پشتی‌بانی نظامی نخواهد بود. «به شکل نظامی در مسألۀ افغانستان درگیر نخواهیم بود، اما فعالیت دیپلماتیک و کمک‌های بشردوستانه ما ادامه خواهد داشت.»

بایدن گفت که این خروج به گونۀ شتاب‌زده نخواهد بود و اگر طالبان حمله کنند، ایالات متحده از خود و همکارانش دفاع خواهد کرد.

او افزود که طالبان باید بدانند که اگر آنان پس از بیرون‌شدن نیروها از افغانستان، بر ایالات متحده و هم‌پیمانانش حمله کنند، «ما از خود و همکاران‌مان با تمام وسایل در دست‌رس، دفاع خواهیم کرد.»

آقای بایدن هم‌چنان گفت که کشورش به همکاری با نیروهای افغانستان، روند صلح و حمایت از حقوق زنان ادامه خواهد داد.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا که در یک نشست خبری با وزیر دفاع این کشور و دبیرکل ناتو حضور یافت، گفت که تصمیم بیرون‌کردن نیروهای آمریکایی از افغانستان در مشوره با هم‌پیمانان این کشور گرفته شده است و این خروج مسئولانه خواهد بود.

او گفت: «ما یک‌جا افغانستان را ترک خواهیم کرد و سربازان‌مان را به خانه خواهیم آورد.»

به گزارش خبرگزاری رویترز لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا در سفرش به بروکسل گفت که ایالات متحده برای ادامۀ تأمین مالی توانایی‌های مهم نیروهای امنیتی افغانستان تلاش خواهد کرد.

او افزود که این توانایی‌ها شامل نیروی هوایی افغانستان و تلاش برای ادامۀ تأمین حقوق نیروهای امنیتی این کشور خواهد بود.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، در نشست خبری مشترک با وزیران خارجه و دفاع آمریکا گفت که همه هم‌پیمانان ناتو توافق کرده‌اند که خروج نیروهای ناتو از افغانستان را به تاریخ اول ماه می آغاز کنند.

او گفت: «همه هم‌پیمانان می‌دانند که این یک تصمیم آسان نیست … ناتو راه‌های دیگر را برای حمایت از این کشور در آینده، جست‌وجو خواهد کرد.»

هم‌زمان با این محمداشرف غنی، رئیس‌جمهور از گفت‌وگوی تلفنی خود با جو بایدن خبر داده است.

آقای غنی در توییتی نوشته است که با رئیس‌جمهور بایدن دربارۀ تصمیم اخیر آمریکا صحبت کرده است. او نوشته است که افغانستان به این تصمیم آمریکا احترام می‌گذارد.

رئیس‌جمهور غنی نوشته است: «ما در حالی‌که به مرحلۀ بعدی مشارکت خود حرکت می‌کنیم همکاری خود را با شرکای آمریکایی و ناتو در زمینۀ تلاش‌های جاری صلح ادامه خواهیم داد.»

او افزوده است: «نیروهای پرافتخار امنیتی و دفاعی افغانستان کاملاً قادر به دفاع از مردم و کشور خود هستند، کاری که آن‌ها در تمام این مدت انجام داده‌اند و مردم افغانستان برای همیشه قدردان آن‌ها خواهند بود.»

در این حال عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی گفته است که خروج نیروهای خارجی از افغانستان به معنای پایان همکاری‌های بین‌المللی نیست.

در حال حاضر حدود ۲۵۰۰ نیروی آمریکایی و بیش از ۱۰ هزار نیروی‌ ناتو در چارچوب مأموریت قاطع در افغانستان حضور دارند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام