Asset 1SWN

آمریکا ۳۰۰ میلیون دالر به افغانستان کمک می‌کند

60112ab04b444

آنتونی بلینکن، وزیر خارجۀ آمریکا می‌گوید که این کشور حدود ۳۰۰ میلیون دالر در بخش‌های غیرنظامی به افغانستان کمک می‌کند.

آنتونی بلینکن شب گذشته (چهارشنبه، یکم ثور/اردیبهشت) در توییتر نوشته است که این کمک مالی افزون بر کمک‌های دیگر آمریکا به افغانستان، از سوی ادارۀ انکشاف بین‌المللی آمریکا برای افغانستان (USAID) وزارت خارجۀ این کشور صورت می‌گیرد.

به گفتۀ وزیر خارجۀ آمریکا، این بستۀ کمکی ۳۰۰ میلیون دالری این کشور بر حفظ دستاوردهای ۲۰ سال گذشته در افغانستان تمرکز دارد. او افزوده که هدف‌های دیگر این کمک‌ها، پشتی‌بانی از ظرفیت‌سازی زنان، تقویت سازوکار/مکانیزم حل تنش‌ها و نیرومندکردن جامعۀ مدنی و رسانه‌های آزاد افغانستان است.

وزیر خارجۀ آمریکا نیز گفته کمک‌هایی که در نوامبر سال ۲۰۲۰ به افغانستان تعهد شده بود و قرار بود در آینده در دست‌رس افغانستان قرار بگیرد، اکنون قابل دست‌رس خواهد شد تا پشتی‌بانی این کشور را از مردم افغانستان نشان دهد.

آقای بلینکن در حالی از این کمک مالی آمریکا به افغانستان خبر می‌دهد که جو بایدن، رئیس‌جمهور این کشور هنگام اعلام برنامۀ بیرون‌شدن سربازانش از افغانستان گفت که کمک‌های دیپلماتیک و بشری کشورش به افغانستان ادامه خواهد داشت.

به ‌دنبال آن، آنتونی بلینکن در جریان سفرش به کابل و در دیدار با مقام‌های افغانستان از جمله محمداشرف غنی گفت که آمریکا به پشتی‌بانی‌های دیپلماتیک و بشردوستانه‌اش به افغانستان و نیروهای امنیتی و دفاعی این کشور ادامه می‌دهد. او گفت که بیرون‌شدن سربازان آمریکایی از افغانستان، به‌معنای تضعیف مناسبات راهبردی میان دو کشور نخواهد بود و این کشور به تعهداتش با دولت و مردم افغانستان متعهد است.

برنامۀ بیرون‌شدن سربازان آمریکایی از افغانستان در ۲۵ حمل از سوی جو بایدن اعلام شد. بر بنیاد این برنامه، تمامی سربازان آمریکایی در ۱۱ سپتامبر ام‌سال افغانستان را ترک خواهند کرد. بیرون‌شدن سربازان آمریکایی از افغانستان در ۲۰ ساله‌گی حمله‌های ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ انجام می‌شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام