ضمیر کابلوف، نمایندۀ ویژۀ روسیه برای افغانستان، در گفت‌وگویی با رسانه‌ها گفته است که در صورت تشکیل‌نشدن دولت فراگیر در افغانستان، امارت اسلامی به قدرت سیاسی دست پیدا نمی‌کند. او شمولیت همه اقوام افغانستان را در روند سیاسی این کشور مهم عنوان کرده است.

با این حال، شماری از آگاهان سیاسی نیز می‌گویند که ایجاد دولت فراگیر وهمه‌شمول، از پیش‌شرط‌های اساسی جهان برای به رسمیت‌شاختن امارت اسلامی‌ست.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

جواد حسینی، آگاه سیاسی تأکید می‌کند که امارت اسلامی برای استقرار یک نظام سیاسی در افغانستان باید به خواست جهان و مردم این کشور تن دهد.

آقای حسینی می‌افزاید: « بهانه‌یی می‌شود برای گروه‌هایی که نگاه مثبت به امارت اسلامی ندارند تا از این فضا بهره‌برداری و لابی‌گری کنند. در درون افغانستان هم ملت خواستار این است که شاهد یک حکومت همه‌شمول باشد.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

به باور مهدی افضلی، از دیگر آگاهان سیاسی، اگر عمل‌کرد امارت اسلامی مطابق خواست جهانیان نباشد، متحدان اصلی امارت اسلامی نیز از آنان پشتی‌بانی نخواهند کرد.

با روی‌کارآمدن امارت اسلامی افغانستان، به رسمیت‌شناختن آنان از موضوعات مهم نشست‌های ملی و بین‌المللی بوده است، اما با گذشت حدود چهار ماه هنوز هیچ کشوری حکومت امارت اسلامی را به رسمیت نشناخته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: