شماری از رسانه‌ها روز گذشته گزارش‌هایی پخش کردند که یک هیأت از دفتر سیاسی طالبان در قطر به کویتۀ پاکستان سفر کرده است تا دربارۀ نشستی که قرار است در استانبول ترکیه برگزار شود، با رهبران این گروه رای‌زنی کند.

در حالی که محمدنعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر سفر چنین هیأتی را رد می‌کند، اما رزاق برق، خبرنگار آزاد در شهر کویتۀ پاکستان به سلام‌وطندار می‌گوید، هیأت طالبان روز گذشته از قطر به کویته آمده است، اما تعداد و این‌که چه کسانی عضو این هیأت‌اند، مشخص نیست.

آقای برق می‌افزاید که رسانه‌های پاکستانی در این باره چیزی نمی‌گویند، اما گفته می‌شود هیأت طالبان از دی‌روز به این‌سو سرگرم رای‌زنی با رهبرانش است. زیرا به گفتۀ برق، شرط طالبان برای شرکت در نشست استانبول رهایی ۷ هزار زندانی این گروه بود که پذیرفته نشد و حالا این گروه برای شرکت‌کردن و شرکت‌نکردن در این نشست رای‌زنی می‌کند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

رزاق برق می‌گوید: «آنان به این‌جا آمده‌اند تا با رهبران‌شان در شهر کویتۀ پاکستان رای‌زنی کنند که آیا در نشستی که قرار است در استانبول برگزار شود، شرکت کنند یا خیر. آنان در این زمینه با رهبران‌شان رای‌زنی می‌کنند.»

این در حالی‌ست که مولوی قلم‌الدین، عضو پیشین گروه طالبان با ابراز بی‌خبری از سفر هیأت دفتر طالبان در قطر می‌گوید که بن‌بست گفت‌وگوهای هیأت‌های گفت‌وگوکنندۀ طالبان و دولت پایان یافته است و گه‌گاهی باهم دیدار می‌کنند.

مولوی قلم‌الدین می‌افزاید که‌ طالبان به گونۀ مشروط در نشست استانبول شرکت خواهند کرد. «در نشست شرکت می‌کنند؛ اما مشروط. شرط این است که ترکیه دربارۀ این نشست به طالبان معلومات بدهد و دیگر این‌که تصمیم این نشست قطعی نبوده و پذیرش نتیجۀ آن الزامی نباشد.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

در همین حال، محب‌الله شریف، آگاه سیاسی می‌گوید، طالبان هر تصمیمی را که به مرحلۀ آخر می‌رسانند، آن را با رهبران‌شان در میان می‌گذارند. به گفتۀ این آگاه سیاسی، ممکن است پشت پرده موضوع‌هایی باشد که فشارهای آمریکا بر حکومت و طالبان برای رسیدن به یک توافق سیاسی را افزایش داده است.

محب‌الله شریف می‌افزاید که اگر هیأت طالبان به شهر کویته هم سفر کرده باشد، چنین پنداشته می‌شود که آنان احتمالاً دربارۀ نشست استانبول با رهبران‌شان رای‌زنی می‌کنند.

سفر هیأت دفتر سیاسی طالبان در قطر به کویته در حالی انجام می‌شود که چندی پیش مقام‌های آمریکایی و ترکی گفتند که در دو هفتۀ آینده یک نشست بزرگ دربارۀ صلح افغانستان در ترکیه برگزار خواهد شد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: