به تازه‌گی زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ وزارت خارجۀ آمریکا برای صلح افغانستان با نشر پیامی در توییترش نوشته است، در صورتی که طالبان صلح و آیندۀ مبتنی بر اجماع و سازش را انتخاب نکنند، آمریکا در کنار کسانی می‌ایستد که برای حفظ جمهوریت تلاش می‌کنند.

آگاهان روابط بین‌الملل این اظهارات آقای خلیل‌زاد را هشدار جدی دولت آمریکا به طالبان می‌دانند. اکرم عارفی، استاد دانشگاه و آگاه روابط بین‌الملل در گفت‌وگو با سلام‌وطندار می‌گوید، آمریکا با چنین اظهارات می‌خواهد یک‌بار دیگر تأکید کند که طالبان هنوز هم دنبال راه حل نظامی برای پایان جنگ در افغانستان‌اند. به گفتۀ او، زلمی خلیل‌زاد با این اظهاراتش روشن کرده است که بیرون‌شدن نظامیان به‌معنای پایان پشتی‌بانی نیست؛ بل در شرایط جنگی در کنار حکومت افغانستان می‌ایستند.طارق فرهادی، دیگر آگاه روابط بین‌الملل می‌گوید، اظهارات اخیر خلیل‌زاد هشدار جدی به طالبان است. به گفتۀ او، بحث بیرون‌شدن نظامیان خارجی تمام شده و حالا با این فشارها طالبان می‌خواهند زمینۀ بیرون‌شدن نام‌های اعضای این گروه از فهرست سیاه و آزادی زندانیان‌شان را مهیا کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

اما محمد نعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر به سلام‌وطندار می‌گوید که آمریکا توافق‌نامۀ دوحه را نقض کرده و حکومت افغانستان نیز هم‌واره از گفت‌وگوهای صلح سر باز زده است.

با این حال، زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ وزارت خارجۀ آمریکا برای صلح افغانستان در توییترش نوشته است که اجماع جهانی تنها روی صلح متوقف نمی‌شود؛ بل با ورود افغانستان به مرحلۀ جدید، جهان هم‌چنان در پشتی‌بانی از این کشور ثابت‌قدم باقی خواهد ماند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: