Asset 1SWN

خلیل‌زاد: پاسخ وضعیت «رنج‌انگیز» کنونی، رسیدن به یک تفاهم سیاسی است

خلیل-زاد-1

نمایندۀ ویژۀ وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان گفته است که پاسخ وضعیت «رنج‌انگیز» کنونی در افغانستان، رسیدن به یک تفاهم سریع سیاسی و کاهش فوری خشونت‌ها است.

زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان ناوقت شب گذشته، شنبه، سوم عقرب در رشته توییت‌های نوشت که ایالات متحده به‌طور استثنائی بر این هدف تمرکز دارد و بر هر دو طرف فشار می‌آورد تا خشونت‌ها را کاهش داده و هر چه سریع‌تر به یک توافق صلح دست پیدا کنند.

او حملۀ هوایی چند روز پیش نظامیان کشور به یک مسجد در شهر تالقان، مرکز ولایت تخار را «تراژدی المناک» خوانده و گفته است که متاسفانه این تراژدی محدود به تخار نیست و غیرنظامیان قربانی بمب‌گذاری‌ها، بمب‌های تعبیه‌شده و کشتارهای هدف‌مندی می‌شوند که از سوی طالبان راه‌اندازی می‌شود.

او گفته است که به رسانه‌های مستقل و جامعه مدنی فعال افغانستان اجازه داده شود تا این رویدادها را «مستندسازی» کنند.

او با اشاره به درگیری‌های اخیر در شهر لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند گفته است که شمار زیادی از غیرنظامیان به دلیل افزایش خشونت‌ها مجبور به ترک خانه‌های‌شان شده‌اند.

این اظهارات نمایندۀ ویژۀ وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان در حالی ابراز می‌شود که هم‌زمان با ادامۀ مذاکرات در دوحه، خشونت‌ها در کشور افزایش یافته است.

سازمان عفو بین‌الملل نیز از افزایش خشونت‌ها در افغانستان ابراز نگرانی کرد و ماه گذشته را مرگ‌بارترین ماه برای غیرنظامیان در افغانستان خواند.

دو روز پیش مقام‌های محلی در مرکز ولایت تخار در شمال-‌شرق کشور اعلام کردند که در پی یک حمله هوایی به یک مسجد در مرکز این ولایت، دوازده غیرنظامی که همه کودکان اند، کشته شده‌اند.

سخنگوی والی تخار به سلام‌وطندار گفت که این حمله اشتباهی انجام شده است؛ اما امرالله صالح، معاون نخست رئیس‌جمهور کشته شدن غیرنظامیان و کودکان را در این حمله بی‌اساس خواند و گفت که تمامی کشته‌شده‌گان، طالبان اند.

تصاویری که در رسانه‌های اجتماعی دست‌به‌دست می‌شد، خلاف ادعای معاون رئیس‌جمهور را ثابت می‌کرد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام