نماینده‌گان ویژهٔ اتحادیۀ اروپا، ناتو، آلمان، فرانسه، ایتالیا، ناروی، بریتانیا و آمریکا با پخش اعلامیهٔ مشترک از طالبان خواسته‌اند که حمله‌های اعلام‌نشدۀ بهاری‌شان را متوقف کنند.

در اعلامیهٔ مشترکی که امروز (جمعه، هفدهم ثور/اردیبهشت) از سوی این کشورها پخش شده، حمله‌ها در برابر غیرنظامیان محکوم شده و نماینده‌گان ویژۀ این کشور‌ها خواستار توقف فوری ترورهای هدف‌مند علیه رهبران جامعۀ مدنی، عالمان دین، خبرنگاران، کارمندان رسانه‌یی، مدافعان حقوق بشر، کارمندان صحی و غیرنظامیان شده‌اند.

در اعلامیه هم‌چنان از طرف‌های درگیر خواسته شده است که اقدامات فوری و ضروری را به‌دلیل کاهش خشونت و ایجاد فضای مناسب برای رسیدن به یک توافق سیاسی اتخاذ کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در اعلامیه از توافق این کشورها پیرامون پشتی‌بانی متداوم بین‌المللی از نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان خبر داده شده تا به گفتهٔ آنان، این نیروها بتوانند در برابر تهدیدات خارجی و داخلی از خود دفاع کنند.

​این در حالی‌ست که روند بیرون‌شدن سربازان آمریکایی و ناتو از افغانستان در تاریخ اول می آغاز شد و هم‌زمان با آن درگیری‌ها میان جنگ‌جویان طالبان و نیروهای امنیتی افغانستان در چندین ولایت افزایش یافت.

در اعلامیه شرکت‌کننده‌گان از نقش گستردۀ سازمان ملل متحد در روند صلح افغانستان پشتی‌بانی کرده و افزوده‌اند که تجارب و تخصص این سازمان می‌تواند در روند صلح سازنده باشد. نماینده‌گان این کشور‌ها تأکید کرده‌اند که در هرگونه توافق صلح باید حقوق همه شهروندان افغانستان به‌ویژه زنان، جوانان و اقلیت‌ها و دستاورد‌های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و توسعه‌یی ۲۰ سال پسین حفظ شود.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

آنان یک‌بار دیگر تأکید کرده‌اند که یک افغانستان با ثبات، امن و مرفه به نقش و حقوق زنان بسته‌گی دارد و زنان باید در گفت‌وگوهای صلح و تمام بخش‌های جامعه از جمله در دولت، نقش کامل و معنادار داشته باشند. در اعلامیه از بیرون‌شدن سربازان خارجی به گونۀ «سنجیده، مسئولانه و مصون» پشتی‌بانی شده و آمده است که هرگونه حملۀ طالبان با واکنش شدید روبه‌رو خواهد شد.

شرکت‌کننده‌گان تأکید کرده‌اند که بیرون‌شدن سربازان خارجی نباید بهانه‌یی برای تعلیق روند صلح توسط طالبان باشد و گفت‌‌و‌گوهای سیاسی باید به گونهٔ جدی پیش برود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: