ترور نعمت روان، مجری پیشین یکی از تلویزیون‌های خصوصی و آمر مطبوعات وزارت مالیه پس از چاشت امروز در کندهار یک بار دیگر واکنش روزنامه‌نگاران و نهادهای حامی رسانه‌ها را برانگیخته است.

آقای روان در حوزۀ چهاردهم شهر کندهار زمانی که از بازار به سوی خانه می‌رفته، هدف حملۀ دو فرد مسلح ناشناس قرار گرفته است.

عبدالسمیع غیرتمل، مسئول نهاد پشتی‌بان رسانه‌های آزاد افغانستان یا نی در کندهار می‌گوید، ترورهای هدفمند علیه خبرنگاران روی فعالیت آنان اثر منفی گذاشته است.

مسئولیت قتل نعمت روان را هنوز گروهی به عهده نگرفته است.

نعمت روان باشندۀ اصلی ولایت زابل بود؛ اما از دیر زمانی به این‌سو در کندهار زنده‌گی می‌کرد.

روز گذشته ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان در یک رشته‌توییت‌ به شماری از رسانه‌های افغانستان هشدار داده که «ابزار پروپاگندای حکومت افغانستان» شده‌اند و «در صورت دوام همچو کار، مسئولیت اقدامات بعدی به مسئولین و کارمندان رسانه بر خواهد گشت.»

همزمان نشست مجلس نماینده‌گان افغانستان نیز که دیروز مسئولان ارشد امنیتی به آن فراخوانده شده بودند «به دلیل حساسیت موضوع» غیرعلنی برگزار شد.

اما عارف رحمانی، نماینده غزنی در مجلس به نقل از آقای احمدضیا سراج، رئیس امنیت ملی در توییتر خود نوشت: «تبلیغات بعضی از تلویزیون‌ها به نفع طالبان شوکه‌کننده است. این آزادی بیان نیست. سوء‌استفاده از آزادی بیان است‌. تحمل نمی‌کنیم.»

ادارۀ امنیت ملی اما این اظهارات را «به دور از واقعیت‌، تحریف‌شده و منحرفانه» خوانده است.

سفارت بریتانیا و سفارت آمریکا نیز امروز در کابل در بیانیۀ مشترکی این هشدار طالبان را محکوم کردند.

در این بیانیه آمده است: «دو روز پس از روز جهانی آزادی رسانه‌ها طالبان رسانه‌های افغانستان را تهدید کرده و آن‌ها را متهم کرده‌ که ابزار تبلیغات دولت هستند.»

بیانیه افزوده: «ما می‌دانیم که دستگاه تبلیغاتی طالبان دائماً واقعیت‌ها را دستکاری می‌کند تا از این طریق ملامتی قساوت‌شان را به پای دیگران تمام کنند و مسئولیت اعمال‌شان را نپذیرند.»

سفارت بریتانیا و آمریکا گفته‌اند که از رسانه‌های آزاد در افغانستان قویاً حمایت می‌کنند و خشونت‌های جاری علیه رسانه‌ها و تلاش طالبان برای ساکت‌کردن خبرنگاران را با شدیدترین شکل ممکن محکوم می‌کنند.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // // //

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: