صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد یا یونیسف، با پخش اعلامیه‌یی گفته است که اتحادیۀ اروپا برای پشتی‌بانی از کودکان افغانستان و تطبیق کارزار واکسن پولیو، ۴۰ میلیون یورو کمک می‌کند.

در اعلامیه آمده در حالی که وضعیت اقتصادی و بشری در افغانستان رو به وخامت است، کودکان در سراسر این کشور با خشونت و تهدیدهای دیگری برای امنیت خود روبه‌رو اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

به نقل از اعلامیه، بسیاری از کودکان و جوانان احساس می‌کنند مجبور به کار هستند و برخی از آنان سفر پُرخطر به بیرون از افغانستان را انتخاب می‌کنند. یونیسف گفته است که سال گذشته، ۸۸ درصد از خانواده‌ها دست‌کم یک فرزندشان در شرایط دشوار بیرون از خانه، کار می‌کرد.

وان برانت، سفیر اتحادیۀ اروپا برای افغانستان گفته است: «سفر خطرناک به آن‌سوی مرزها، به‌ویژه هنگامی که به تنهایی از آن عبور می‌کنند، این کودکان مهاجر را در معرض خطر خشونت، استثمار و سوءاستفاده قرار می‌دهد.»

او افزوده است به همین دلیل اتحادیۀ اروپا کمک ۱۵ میلیون یورو به یونیسف، برای کمک به شناسایی پسران و دخترانی که نیاز به کمک دارند و در معرض خطر مهاجرت یا بازگشت‌اند، را اختصاص داده است.

افزون بر این، اتحادیۀ اروپا ۲۵ میلیون یورو به یونیسف و سازمان صحی جهان برای پشتی‌بانی از کارزارهای واکسیناسیون فلج کودکان در سراسر کشور، به‌ویژه در مرزهایی که کودکان ممکن است در حال عبور باشند، کمک می‌کند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

محمد آیویا، نمایندۀ یونیسف در افغانستان نیز گفته است که این کمک به یونیسف و سازمان صحی جهان اجازه می‌دهد تا تلاش‌های واکسناسیون فلج کودکان را تقویت کنند و اطمینان حاصل شود که همه کودکان در کشور و کسانی که از نقاط مرزی عبور می‌کنند، در برابر پولیو واکسن می‌شوند.

بربنیاد معلومات یونیسف، بین ماه‌های می ۲۰۲۱ تا آپریل ۲۰۲۲ این نهاد ۳۳.۵ میلیون دوز واکسن فلج کودکان آماده کرده است که در جریان کارزارهای ملی بین ۶.۳ تا ۹.۸ میلیون کودک زیر پنج سال واکسن شده‌اند. هم‌چنان تیم‌های صحی در مرزهای ایران و پاکستان ۱.۲ میلیون کودک مهاجر را واکسن کرده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: