زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ وزارت خارجۀ آمریکا برای صلح افغانستان می‌گوید که جهان توقع دارد افغانستان با طرح واحد به نشست استانبول برود. آقای خلیل‌زاد این گفته‌ها را امروز (شنبه، بیست‌ویکم حمل/فروردین) در دیدار با عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی مطرح کرده است.

زلمی خلیل‌زاد امروز به کابل آمد و با محمداشرف غنی، رئیس‌جمهور و آقای عبدالله دیدار و گفت‌وگو کرد. نشست استانبول که ارگ ریاست‌جمهوری برگزاری آن را قریب‌الوقوع توصیف کرده، یکی از محورهای این گفت‌وگوها بوده است.

نمایندۀ ویژۀ وزارت خارجۀ آمریکا برای صلح افغانستان نیز تأکید کرده است که آمریکا از تلاش‌های افغانستان پشتی‌بانی می‌کند و در کنار مردم افغانستان در راستای تلاش‌ها برای صلح و مرحلۀ پساصلح می‌ماند.

شورای عالی مصالحۀ ملی گفته که خلیل‌زاد از پیش‌رفت‌ها در ایجاد اجماع داخلی زیر چتر این شورا قدردانی کرده است. زلمی خلیل‌زاد گفته است: «ایالات متحده و جهان خواهان تسریع روند صلح و بیش‌ترین استفاده از فرصت موجود برای پایان جنگ و استقرار صلح دایمی در افغانستان است.» نمایندۀ ویژۀ وزارت خارجۀ آمریکا برای صلح افغانستان از همۀ طرف‌ها خواسته است که برای پایان جنگ و دست‌یافتن به صلح دایمی هم‌کاری کنند.

در این دیدار معاونان شورای عالی مصالحۀ ملی، اعضای رهبری این شورا و شماری از شخصیت‌های سیاسی کشور نیز حضور داشته‌اند. رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی در این دیدار گفته که افغانستان برای دست‌یافتن به صلح عادلانه و دایمی متعهد است.

عبدالله عبدالله افزوده است که شورای عالی مصالحۀ ملی به‌عنوان یک چتر در راستای برقراری صلح تلاش می‌کند و این نهاد در توحید دیدگاه‌های جمهوریت گام‌های مهمی برداشته و جمهوری اسلامی با طرح و دیدگاه مشترک به نشست استانبول می‌رود.

از سویی هم، ارگ ریاست‌جمهوری اعلام کرده است که محمداشرف غنی و زلمی خلیل‌زاد نیز پیش از چاشت امروز در ارگ دربارۀ پیش‌رفت‌های روند صلح و آماده‌گی‌ها برای نشست استانبول گفت‌وگو کرده‌اند.

قرار است نشست استانبول دربارۀ صلح افغانستان در روزهای نزدیک برگزار شود. هرچند تاکنون زمان دقیق برگزاری این نشست مشخص نشده؛ اما پیش از این گفته شده است که این نشست در ۱۶ ماه جاری میلادی برگزار خواهد شد. رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی این نشست را برای افغانستان سرنوشت‌ساز خوانده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: