زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ وزارت خارجۀ آمریکا برای صلح افغانستان می‌گوید، اگر طالبان صلح و آیندۀ مبتنی بر اجماع و سازش را انتخاب نکنند، آمریکا در کنار شهروندان افغانستان که برای حفظ جمهوری تلاش می‌کنند، می‌ایستد.

نمایندۀ ویژۀ وزارت خارجۀ آمریکا برای صلح افغانستان این گفته‌ها را شب گذشته (جمعه، هفدهم ثور/اردیبهشت) در توییترش نوشته و نیز بر ضرورت وحدت سیاسی جمهوری تأکید کرده است. آقای خلیل‌زاد می‌گوید که هم‌اکنون اجماع بی‌نظیری برای صلح شکل گرفته است؛ اجماعی که توافق از راه گفت‌وگو، ختم خشونت و رد تلاش برای راه‌ حل نظامی را پشتی‌بانی می‌کند.

زلمی خلیل‌زاد می‌افزاید که رهبران افغانستان و تمامی طرف‌های درگیر باید از این فرصت استفاده کرده و برای ختم جنگ چهل‌ساله باهم گفت‌وگو کنند. به گفتۀ خلیل‌زاد، اجماع جهانی تنها روی صلح فشرده نمی‌شود؛ بل با ورود افغانستان به مرحلۀ جدید، جهان نیز در پشتی‌بانی از این کشور ثابت‌قدم باقی خواهد ماند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

این در حالی‌ست که نماینده‌گان ویژۀ اتحادیۀ اروپا، ناتو، آلمان، فرانسه، ایتالیا، ناروی، بریتانیا و آمریکا روز گذشته با پخش اعلامیۀ مشترک از طالبان خواسته‌‌اند که حمله‌های اعلام‌نشدۀ بهاری‌شان را متوقف کنند.در اعلامیۀ مشترکی که از سوی این کشورها پخش شده، حمله‌ها در برابر غیرنظامیان محکوم شده و نماینده‌گان ویژۀ این کشور‌ها خواستار توقف فوری ترورهای هدف‌مند علیه رهبران جامعۀ مدنی، عالمان دین، خبرنگاران، کارمندان رسانه‌یی، مدافعان حقوق بشر، کارمندان صحی و غیرنظامیان شده‌اند. در اعلامیه نیز از طرف‌های درگیر خواسته شده است که اقدامات فوری و ضروری را به‌دلیل کاهش خشونت و ایجاد فضای مناسب برای رسیدن به یک توافق سیاسی اتخاذ کنند.

در همین حال، شیرمحمد عباس استانکزی، معاون هیأت گفت‌وگو‌کنندۀ طالبان گفته است این گروه به تمام دیپلمات‌های خارجی، خبرنگاران و کارمندان نهاد‌های حقوق بشری اطمینان می‌دهد که امنیت آنان را تأمین می‌کند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: