امرالله صالح، معاون نخست ریاست‌جمهوری می‌گوید، برای نشست استانبول که احتمال دارد در جریان هفتۀ جاری برگزار شود، سه آجندا پیش‌بینی شده است.

معاون نخست ریاست‌جمهوری این گفته‌ها را امروز (یک‌شنبه، بیست‌ودوم حمل/فروردین) در گردهمایی مردم کوهدامن در پشتی‌بانی از نظام جمهوریت مطرح کرده است. آقای صالح می‌گوید که توافق روی ارزش‌ها، آتش‌بس و ایجاد حکومت صلح از آجنداهای پیش‌بینی‌شده برای نشست استانبول است.

به گفتۀ معاون نخست ریاست‌جمهوری، زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ وزارت خارجۀ آمریکا برای صلح افغانستان در سفر اخیرش به کابل دربارۀ این سه آجندای نشست استانبول با مقام‌های دولت افغانستان گفت‌وگو کرده است. صالح می‌گوید، توافق روی اصل‌ها و ارزش‌ها به این معناست که طالبان مجبور اند بپذیرند که افغانستان طالبانی نمی‌شود، اما طالبان می‌توانند در آغوش افغانستان به‌عنوان یک جزء در کنار مردم زنده‌گی صلح‌آمیز داشته باشند.

آقای صالح می‌گوید که مشخص نیست توافق روی این اصل‌ها چه‌قدر زمان می‌برد، اما تا زمانی که طالبان نپذیرند جزء افغانستان‌اند و بر کلیت این گروه تأکید کنند، مذاکره روی موارد بعدی حتی یک قدم هم پیش نخواهد رفت.

معاون نخست ریاست‌جمهوری دربارۀ آتش‌بس می‌گوید، طالبان باید بپذیرند که اگر می‌خواهند مردم از روند کنونی صلح پشتی‌بانی کنند، آتش‌بس کنند. او می‌گوید: «از صلح و تفاهم و هم‌دیگرپذیری زیر تهدید و انتحار و انفجار و کشتار بسیار مشکل است که ما پیش‌رفت داشته باشیم.»

بر بنیاد گفته‌های امرالله صالح، ترس بزرگ طالبان از آتش‌بس این است که اگر خشونت را به‌عنوان یگانه وسیلۀ قوت از دست بدهند، ممکن است دولت افغانستان و جامعۀ جهانی به گفت‌وگوهای جدی با طالبان نپردازند. او اما خطاب به طالبان می‌گوید: «امروز من از جای‌گاه معاون رئیس‌جمهور به طالبان این نعره را سر می‌دهم؛ اگر آتش‌بس کنید، از جدیت مذاکرۀ ما با شما کم نمی‌شود. ما تعهد به مذاکرۀ جدی داریم و اگر شما آتش‌بس کنید و دست از کشتار بردارید، گفتمان صلح در قلب زن و مرد این سرزمین جا می‌افتد و این روند مورد حمایت قرار می‌گیرد.»

در همین حال، شورای عالی مصالحۀ ملی اعلام کرده که کمیتۀ تهیه و توحید پیش‌نویس طرح صلح جمهوری اسلامی افغانستان کار روی این پیش‌نویس را نهایی کرده و آن ‌را به رهبری این شورا سپرده است.

فریدون خوزون، سخنگوی شورای عالی مصالحۀ ملی می‌گوید که پیش‌نویس طرح صلح که پس از کارهای منسجم  شبانه‌روزی تهیه و آماده‌شده است، امروز به رهبری این شورا سپرده شده است. آقای خوزون نیز می‌گوید، قرار است این پیش‌نویس در روزهای آینده به کمیتۀ رهبری شورای عالی مصالحۀ ملی ارایه شود که پس از تصویب، به‌عنوان طرح واحد جمهوری اسلامی افغانستان در نشست ترکیه ارایه خواهد شد.

از سویی هم، معاون نخست ریاست‌جمهوری در ادامۀ سخنانش، رهایی ۵ هزار زندانی طالب را از بزرگ‌ترین اشتباه‌های حکومت می‌خواند و می‌گوید که در آینده هرگز چنین اشتباهی را تکرار نخواهند کرد. به گفتۀ او، در میان این شمار زندانیان طالبان، قاچاق‌بران بزرگ مواد مخدر نیز بودند که در بدل دادن رشوه به طالبان، زیر نام اعضای این گروه از زندان رها شدند.

امرالله صالح در ادامه دربارۀ حکومت آینده هم‌چنان می‌گوید که در مورد هرگونه توافق احتمالی در این باره در نشست استانبول، دوباره از طریق برگزاری لویه ‌جرگۀ مشورتی با قشرهای مختلف مردم رای‌زنی می‌کنند.

امرالله صالح در حالی از احتمال برگزاری نشست استانبول دربارۀ صلح افغانستان در هفتۀ جاری سخن می‌گوید که پیش از این برخی رسانه‌ها گزارش داده‌اند بر بنیاد توافق آمریکا، سازمان ملل متحد و ترکیه، این نشست در ۱۶ ماه جاری میلادی برگزار می‌شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: