Asset 1SWN

پوتین: روسیه خواهان حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان است

Putin

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه می‌گوید که ادامۀ حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان برای امنیت منطقه، سودمند است.

آقای پوتین این سخنان را روز گذشته، یک‌شنبه چهارم عقرب/آبان، در گفت‌وگوی تلویزیونی با شبکۀ یک روسیه، بیان کرده است.

او می‌گوید که مسکو از آغاز طرفدار حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان بوده ‌است و پیش از این به قطع‌نامه‌های شورای امنیت سازمان ملل در این باره، رأی مثبت داده ‌است.

رئیس‌جمهور روسیه تأکید می‌کند که او هنوز هم معتقد است حضور آمریکا در افغانستان، مغایر با منافع خارجی مسکو نیست.

پوتین می‌گوید: «هنگامی‌که اعلام شد که نیروهای آمریکایی در حال آماده‌سازی برای خروج نیروهای نظامی خود از افغانستان هستند، موضع رسمی ما این بود که از آن استقبال کردیم و آن را گام مثبت برای ایجاد آشتی و صلح در افغانستان ارزیابی کردیم، اما من شخصاً فکر می‌کنم که این خروج، خطرات زیادی را برای امنیت افغانستان در پی خواهد داشت.»

اظهارات آقای پوتین در حالی مطرح می‌شود که بربنیاد توافق‌نامۀ صلح که به تاریخ بیست‌ونهم ماه فبروری ام‌سال میان آمریکا و طالبان در دوحه امضا شد واشنگتن تعهد سپرده است که در صورت عملی‌شدن تعهدات طالبان، سربازان‌اش را در جریان ۱۴ ماه از افغانستان بیرون می‌کند.

سه هفته پیش دونالد ترامپ، رئیس‌‌جمهور آمریکا گفت که آمریکا باید تمامی نیروهای خود را تا کریسمس ام‌سال از افغانستان بیرون کند.

آقای ترامپ در توییترش نوشته بود:«ما باید شمار کوچک باقی‌مانده از مردان و زنان شجاع خود را که در افغانستان خدمت می‌‌کنند، تا کریسمس به کشور برگردانیم!»

پیش از این آمریکا اعلام کرده بود که شمار نظامیانش در افغانستان تا ماه نوامبر ام‌سال به چهار تا پنج هزار تن کاهش می‌یابد.

بیرون‌کردن نظامیان آمریکایی از کشورهای درگیر جنگ مانند افغانستان و عراق یکی از وعده‌های ترامپ در انتخابات سال ۲۰۱۶ ایالات متحده بود و اکنون که او بار دیگر نامزد انتخابات است، تلاش دارد که این وعدۀ خود را عملی کند.

هم‌اکنون شمار نیروهای آمریکایی در افغانستان به ۸۶۰۰ تن می‌رسد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام