وزارت اطلاعات و فرهنگ با نشر خبرنامه‌یی گفته که سه اثر در فهرست میراث‌های ناملموس فرهنگی جهان در یونسکو به‌نام افغانستان ثبت شده است.

براساس خبرنامۀ این وزارت، این آثار قرار است در سال ۲۰۲۲ ثبت سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد شود.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

در خبرنامه آمده که یکی از این آثار سبک بهزاد هنر میناتوری‌ست که به‌گونۀ مستقل به‌نام افغانستان ثبت می‌شود، اثر دیگر ثبت شب یلدا به‌نام افغانستان و ایران است و اثر سوم نیز صنعت تولید ابریشم است که به‌گونۀ مشترک به‌نام افغانستان، ترکیه، ایران، ترکمنستان، اوزبیکستان و آذربایجان ثبت خواهد شد.

وزارت اطلاعات و فرهنگ گفته که ثبت این آثار به درخواست این وزارت ارایه شده و پذیرش آن از سوی یونسکو را یک دستاورد بزرگ در راستای حفاظت و حراست از میراث‌های فرهنگی خوانده است.

وزارت اطلاعات و فرهنگ در حالی از ثبت این میراث‌های فرهنگی خبر داده که پیش از این ثبت میراث‌های فرهنگی اختلافاتی را میان کشورهای منطقه از جمله میان ایران و افغانستان به‌دنبال داشته است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

یکی از آن مورد حدود هفت ماه پیش اتفاق افتاد که طی آن یونسکو هنر مینیاتور را به عنوان میراث ناملموس فرهنگی کشورهای ایران، ترکیه، آذربایجان و ازبیکستان ثبت کرد و نامی از افغانستان نبرد که این اقدام یونسکو شکایت رسمی دولت افغانستان را در پی داشت.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: