Asset 1SWN

دبیرکل ناتو : در زمان مناسب با هم از افغانستان بیرون خواهیم شد

NATO 1

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در واکنش به توییت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در پیوند به خروج نظامیان این کشور از افغانستان می‌گوید، در این باره باید با این سازمان مشورت شود.

استولتنبرگ این سخنان را روز گذشته، پنج‌شنبه هفدهم میزان/مهر در یک نشست خبری در مقر ناتو در بروکسل بیان کرد.

آقای استولتنبرگ می‌گوید که در بارۀ خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان شرکای بین‌المللی نیاز به مشورت دارند و مهم است که اعضای ناتو در این زمینه هماهنگ باشند.

دونالد ترامپ، رئیس‌‌جمهور آمریکا دو روز پیش اعلام کرد که آمریکا باید تمامی نیروهای خود را تا کریسمس ام‌سال از افغانستان بیرون کند.

ینس ستولتنبرگ، می‌گوید: «ما تصمیم گرفتیم که یک‌جا به افغانستان برویم. ما در بارۀ تنظیم نیروها در آینده نیز به گونۀ مشترک تصمیم خواهیم گرفت و در زمان مناسب با هم افغانستان را ترک خواهیم کرد. این پیام اعضای ناتو از سال‌ها به این‌سو بوده و هم‌چنان خواهد بود.»

آقای ترامپ روز چهارشنبه شانزدهم میزان/مهر در توییترش نوشت: «ما باید شمار کوچک باقی‌مانده از مردان و زنان شجاع خود را که در افغانستان خدمت می‌‌کنند، تا کریسمس به کشور برگردانیم!»

ینس ستولتنبرگ، در واکنش به این سخنان ترامپ می‌گوید: «ما تصمیم گرفتیم که یک‌جا به افغانستان برویم. ما در بارۀ تنظیم نیروها در آینده نیز به گونۀ مشترک تصمیم خواهیم گرفت و در زمان مناسب با هم افغانستان را ترک خواهیم کرد. این پیام اعضای ناتو از سال‌ها به این‌سو بوده و هم‌چنان خواهد بود.»

او می‌افزاید: «نباید فراموش کرد که ناتو به خاطر حمله یازدهم سپتامبر بر آمریکا به افغانستان رفت. حضور ما در افغانستان به خاطر منافع ملی خود ماست تا این کشور دو باره به یک پناه‌گاه امن تروریسم بین‌المللی تبدیل نشود.»

دبیرکل ناتو تأکید می‌کند که تأمین امنیت بلندمدت افغانستان به سود آمریکا است و رویکرد این سازمان در بارۀ خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان وابسته به شرایط است. او خاطرنشان کرد که ناتو از روند صلح و آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی پشتی‌بانی می‌کند.

به گفتۀ دبیرکل ناتو، این سازمان در حال حاضر ۱۲ هزار نیرو در افغانستان دارد. این نیروها در چهارچوب مأموریت پشتی‌بانی قاطع، مسئولیت آموزش و مشوره‌دهی به نیروهای امنیتی افغانستان را دارند.

حکومت افغانستان تاکنون در بارۀ اظهارات دونالد ترامپ چیزی نگفته است، اما عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی روز گذشته در دهلی‌نو هر چند گفت که جزییات توییت ترامپ در بارۀ شمار نیروهای آمریکایی و زمانبندی خروج آن‌ها روشن نیست، اما افزود که تصمیم‌های ناگهانی در این باره پیامد خواهد داشت.

طالبان روز گذشته در خبرنامه‌یی با استقبال از این توییت رئیس جمهوری آمریکا، آن را گام مثبت در بارۀ عملی‌کردن توافق‌نامۀ این گروه با آمریکا عنوان کرده‌اند.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // //

به اشتراک بگذارید:
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام