بر بنیاد گزارش‌ها، ضمیر کابلوف، نماینده‌ی ویژه‌ی روسیه برای افغانستان، روز سه‌شنبه، ۱۵ جوزا، در یک نشست خبری گفته ‌است که مسکو از عضویت بالقوه‌ی افغانستان در سازمان همکاری شانگهای پشتیبانی می‌کند.

کابلوف، تأکید کرده که عضویت افغانستان در سازمان همکاری شانگهای، نیازمند برقراری نظم نسبی در اقتصاد افغانستان است. او در این باره افزوده است: «در اقتصاد افغانستان باید یک نظم نسبی به میان آید تا دیگر اعضای سازمان همکاری شانگهای به عضویت این کشور در این سازمان موافقت بکنند.»

با این حال، مسئولان در وزارت اقتصاد حکومت سرپرست امارت اسلامی، با اشاره بر اهمیت سازمان همکاری شانگهای، عضویت افغانستان در این سازمان را مهم می‌خوانند.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

عبدالرحمان حبیب، سخن‌گوی وزارت اقتصاد، به سلام‌وطندار می‌گوید که در صورت عضویت افغانستان در سازمان همکاری شانگهای، نه‌ تنها افغانستان؛ بل اعضای این سازمان نیز سود خواهند برد.

او در این باره می‌افزاید: «عضویت کشور ما در این سازمان سبب گسترش روابط تجارتی با کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای خواهد شد. هم‌چنان از آن جا که کشور ما در شاه‌راه حیاتی میان کشورهای آسیای مرکزی، جنوبی و شرقی قرار دارد، می‌تواند از این ظرفیت در مبادلات تجارتی و ترانزیتی میان کشورهای عضو این سازمان نقش مهمی را ایفا کند.»

سازمان همکاری شانگهای که متشکل از کشورهای منطقه است و چین و روسیه به عنوان دو قدرت جهانی از برجسته‌ترین اعضای این سازمان اند، سازمان مهم در منطقه در بخش هم‌کاری‌های اقتصادی و سیاسی است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

آگاهان با اشاره بر اهمیت اقتصادی این سازمان برای افغانستان در صورت عضویت کشور در آن، بر زمینه‌سازی‌ها برای حضور افغانستان در چنین سازمان‌ها تأکید دارند.

عبدالنصیر رشتیا، آگاه مسائل اقتصادی، در این باره به سلام‌وطندار می‌گوید: «کشورهایی مثل چین و روسیه و دیگر قدرت‌های اقتصادی در سازمان همکاری شانگهای حضور دارند. برای همین، این سازمان می‌تواند افغانستان را در عرصه‌های گونه‌گون هم‌کاری کند.»

گفتنی است که هم‌اکنون افغانستان عضو ناظر سازمان همکاری شانگهای است؛ اما به دلیل مشکلات سیاسی در چند سال پسین، افغانستان نتوانسته است در نشست‌های این سازمان حضور یابد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: