در جریان دو روز گذشته، چین میزبان ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه بود که به منظور گفت‌وگو روی روابط دوجانبه و برخی موضوع‌های منطقه‌ای و جهانی، به این کشور سفر کرده ‌است.

بر بنیاد بیانیه‌ی‌ مشترکی که پس از این سفر از سوی کاخ ریاست‌جمهوری روسیه (کرملین) پخش شده‌، افغانستان نیز یکی از موضوع‌های مورد بحث رهبران این دو قدرت جهانی بوده‌ است.

در بیانیه‌ی مشترک با تأکید بر این که امریکا و ناتو با اشغال ۲۰ساله‌ی افغانستان سبب مشکلات اقتصادی و اجتماعی این کشور شده بودند، از امریکا و ناتو خواسته شده است که به دنبال ایجاد پایگاه‌های نظامی در افغانستان نباشند.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

در بخشی از این بیانیه آمده ‌است: «امریکا و ناتو برای اشغال ۲۰ساله‌ی افغانستان مسئول هستند؛ برای همین، نباید دوباره به فکر ایجاد زیرساخت‌های نظامی در افغانستان باشند. آن‌‎ها بایستی مسئولیت مشکلات اجتماعی و اقتصادی که در حال حاضر افغانستان با آن روبه‌رو است را بپذیرند.»

این اظهارات رهبران روسیه و چین در حالی است که قدرت‌های جهانی همواره پیرامون افغانستان باهم اختلاف دیدگاه و رقابت داشته‌ اند.

بر همین اساس، برخی از آگاهان باور دارند که این‌ گونه اظهارات کشورهای قدرت‌مند نیز برخاسته از همین نگاه رقابتی کشورها با یک‌دیگر در باره‌ی افغانستان است.

محمدزلمی افغانیار پوپل، رهبر «جریان همبستگی ملت واحد افغانستان»، در این باره به سلام‌وطندار می‌گوید: «چین و روسیه از جمله‌ی کشورهایی هستند که حق وتو در شورای امنیت سازمان ملل متحد دارند؛ این کشورها هیچ گاهی برای مدیریت بحران در کشورهای مثل افغانستان برنامه نداشتند و همیشه بحران‌زا بودند به این گونه کشورها.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

هم‌زمان با این، برخی دیگر از آگاهان تأکید دارند که هم‌اکنون برای پیش‌گیری از دخالت‌های نظامی کشورها به افغانستان، بایستی حکومت کنونی با رفع مشکلات داخلی به دنبال تأمین ثبات سیاسی در کشور باشد.

عزیز استانکزی، آگاه مسائل امنیتی و سیاسی، در این باره می‌گوید: «مسائلی که در داخل هست، باید حل کنند آن را. اگر نارضایتی مردم باشد و هر حکومتی که به خواست مردم توجه نکند، با مشکلات روبه‌رو می‌شود و باید برای جلوگیری از مشکلات به خواست مردم توجه شود و آنان از حق شرعی و قانونی خود محروم نشوند.»

این در حالی است که پیش از این، دونالد ترامپ، رییس‌جمهور پیشین امریکا و نامزد کنونی انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور، در یک گردهم‌آیی انتخاباتی‌اش در ۲۷ عقرب سال گذشته‌ی خورشیدی، گفته بود که در صورت پیروزی در انتخابات، کنترل پایگاه نظامی بگرام را در تعامل با امارت اسلامی دوباره به دست خواهد گرفت.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: