سرگی لاوروف، وزیر خارجۀ روسیه در نشست مسکو می‌گوید که ادامۀ ناامنی‌ها در افغانستان سبب رشد تروریستم می‌شود و منطقه را تهدید می‌کند.

نشست مسکو دربارۀ صلح افغانستان امروز (پنج‌شنبه، بیست‌وهشتم حوت/اسفند) با سخنرانی سرگی لاوروف، وزیر خارجۀ روسیه رسما گشایش یافت. خبرگزاری اسپوتنیک گزارش داده وزیر خارجۀ روسیه در این نشست تأکید کرده که گفت‌وگو و کنارآمدن، تنها راه رسیدن به صلح در افغانستان است.

آقای لاوروف از این‌که تلاش‌ها برای آغاز روند سیاسی در دوحه نتیجه‌بخش نبوده است، ابراز تأسف می‌کند و می‌گوید که تعلل بیش‌تر در گفت‌وگوهای صلح بین‌الافغانی پذیرفتنی نیست. وزیر خارجۀ روسیه ابرازی امیدواری می‌کند که نشست مسکو بتواند برای دست‌یابی به پیش‌رفت در گفت‌وگوهای صلح بین‌الافغانی و حل مشکلات افغانستان کمک کند.

او نیز تأکید کرده است که اگر نیاز باشد، مسکو می‌تواند میزبان گفت‌وگوهای صلح بین‌الافغانی را عهده‌دار شود. سرگی لاوروف وضعیت افغانستان را نگران‌کننده توصیف می‌کند و می‌گوید که در وضعیت انحطاط نظامی_سیاسی، تأخیر بیش‌تر پذیرفتنی نیست. به گفتۀ آقای لاوروف، فصل بهار و تابستان نزدیک شده است و فعالیت‌های رزمی و ناامنی به گونۀ معمول افزایش می‌یابد.

لاوروف می‌افزاید که نشانه‌هایی از جنگ هم‌اکنون در افغانستان دیده می‌شود. وزیر خارجۀ روسیه، افغانستان باید به توافق صلحی برسد که برای همه طرف‌ها پذیرفتنی باشد تا به این ترتیب منافع همه قدرت‌های کلیدی قومی_سیاسی کشور را در بر گیرد و به توسعه منجر شود.

لاوروف از کشورهای منطقه و بین‌المللی خواست که نقش‌شان برای ایجاد چنین شرایط و تأمین صلح را ایفا کنند. او هم‌چنان از آمریکا و طالبان خواست که به تعهدات‌شان در موافقت‌نامۀ صلح دوحه پایبند بمانند.

گفتنی‌ست نشست مسکو از سوی کشورهای عضو ترویکای توسعه‌یافته (آمریکا، چین، روسیه و بر علاوه پاکستان) و به میزبانی روسیه برگزار شده است. در این نشست عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی، حامد کرزی، عبدالرشید دوستم، گلبدین حکمتیار، محمدکریم خلیلی، میررحمان رحمانی، محمدعلم ایزدیار، محمدمعصوم استانکزی، حبیبه سرابی، متین بیک، سیدسعادت منصور نادری و احمدنادر نادری به نماینده‌گی از افغانستان شرکت کرده‌اند.

طالبان هم در این نشست هیأتی را به رهبری ملاعبدالغنی برادر، رئیس دفتر سیاسی این گروه در قطر، اعزام کرده‌اند. قرار است در ادامۀ این نشست، دیدارهایی میان هیأت‌های دولت افغانستان و گروه طالبان در مسکو انجام شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: