قرار است نشستی در مورد صلح افغانستان در تاریخ ۱۸ مارچ ام‌سال در مسکو برگزار شود که در آن علاوه بر حکومت افغانستان، شورای عالی مصالحۀ ملی، سیاست‌مداران و نماینده‌گان طالبان، نماینده‌گان شماری از کشورها نیز شرکت می‌کنند.

با این حال، شماری از آگاهان سیاسی به این باور اند که روسیه به منظور حفظ نفوذ خود در منطقه و دخیل‌شدن در قضایای افغانستان می‌خواهد نشست صلح افغانستان را میزبانی کند.

محب‌الله شریف، آگاه سیاسی به سلام‌وطندار می‌گوید، روسیه به این باور است که در روند صلح افغانستان و تغییرات آیندۀ این کشور نباید در حاشیه قرار داشته باشد و این کشور باید در مسایل مهم افغانستان دخیل باشد.

فضل‌الرحمان اوریا، دیگر آگاه سیاسی می‌گوید که نشست مسکو به نفع صلح افغانستان است. به گفتۀ او، در این نشست روی نقشۀ سیاسی آیندۀ افغانستان گفت‌وگو می‌شود.

فضل‌الرحمان اوریا می‌گوید: «روسیه می‌خواهد در افغانستان صلح بیاید که با آمدن صلح هم داعش از بین برود و هم مواد مخدر به این کشور صادر نشود و نگرانی سوم روسیه، حضور نیروهای خارجی در افغانستان است. همه می‌خواهند با ایجاد یک حکومت نیرومند در افغانستان به اهداف خود برسند.»

قرار است پنج‌شنبۀ هفتۀ جاری نشست بزرگی در پیوند به صلح افغانستان و با شرکت نماینده‌گان برخی از کشورها، نماینده‌گان حکومت افغانستان و طالبان در مسکو برگزار شود. اما هنوز فهرست نماینده‌گان حکومت افغانستان که قرار است در این نشست شرکت کنند، در اختیار رسانه‌ها قرار نگرفته است و طالبان نیز فهرست نماینده‌گان‌شان را تاکنون منتشر نکرده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: