شورای عالی مصالحۀ ملی می‌گوید که قرار است روسیه در آیندۀ نزدیک میزبان نشستی دربارۀ صلح افغانستان باشد.

فریدون خوزون، سخنگوی شورای عالی مصالحۀ ملی به سلام‌وطندار می‌گوید، دعوت‌نامۀ نشست روسیه دربارۀ صلح افغانستان به عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی رسیده است و او در این زمینه مشوره می‌کند.

به گفتۀ آقای خوزون، این نشست در بیست‌و‌هشتم حوت ام‌سال برگزار می‌شود و به شماری از رهبران دولت، سیاست‌مداران، طالبان و نماینده‌گان کشورهای منطقه برای اشتراک در این نشست دعوت‌نامه فرستاده شده است. اما به گفتۀ او، رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی هنوز تصمیم نگرفته است که در این نشست شرکت کند یا نه.

ضمیر کابلوف، نمایندۀ ویژۀ روسیه برای افغانستان پیش از این در مورد برگزاری نشستی دربارۀ صلح افغانستان گفته بود، قرار است از آمریکا و دیگر کشورها برای شرکت در این نشست دعوت شود.

اطلاعاتی که در مورد این نشست به بیرون درز کرده است، نشان می‌دهد که گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی؛ کریم خلیلی، رهبر حزب وحدت اسلامی؛ مارشال عبدالرشید دوستم، رهبر حزب جنبش ملی اسلامی و حامد کرزی، رئیس‌جمهور پیشین برای شرکت در این نشست دعوت شده‌اند.

اما مقام‌های دولت و سیاست‌مداران کشور تاکنون در مورد شرکت در این نشست چیزی نگفته‌اند.

در همین حال، آگاهان سیاسی می‌گویند که برگزاری این نشست از سوی روسیه، به روند صلح افغانستان سرعت می‌بخشد.

فضل‌الرحمان اوریا، آگاه سیاسی می‌گوید که این نشست به منظور هماهنگی میان کشورهای منطقه برگزار می‌شود؛ اما مقام‌های دولت افغانستان در این نشست نقش اصلی ندارند.

فضل‌الرحمان اوریا می‌گوید: «این نشست دربارۀ صلح افغانستان در شهر دوحه برگزار می‌شود و هدف آن ایجاد هماهنگی و دیدگاه واحد میان کشورهای منطقه است.»

قابل یادآوری‌ست که پیش از برگزاری نشست بین‌الافغانی در قطر، مسکو دو بار دیگر نیز میزبان نشستی میان سیاست‌مداران افغانستان و طالبان بوده است.

علاوه بر این، شماری از اعضای هیأت گفت‌وگوکنندۀ طالبان نیز در این اواخر به مسکو رفته و با مقام‌های روسیه دیدار کرده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: